18. Mit tudunk a napkeleti bölcsekről?

Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, történelem, egyháztörténet, 

Képforrás: 123RF

A karácsonyi énekek elmaradhatatlan szereplőiről, a napkeleti bölcsekről Máté evangéliumában olvasunk röviden:

„Amikor Jézus megszületett a júdeai Betlehemben Heródes király idején, íme, bölcsek érkeztek napkeletről Jeruzsálembe, és ezt kérdezték: Hol van a zsidók királya, aki most született? Mert láttuk az ő csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy imádjuk őt. […] a csillag, amelyet láttak napkeleten, előttük ment mindaddig, amíg odaérve meg nem állt a hely fölött, ahol a gyermek volt. Amikor ezt látták, igen nagy volt az örömük. Bementek a házba, meglátták a gyermeket anyjával, Máriával, és leborulva imádták őt. Kinyitották kincsesládáikat, és ajándékokat adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát. Mivel azonban kijelentést kaptak álomban, hogy ne menjenek vissza Heródeshez, más úton tértek vissza hazájukba.” (Máté 2,1–2.9–12)

 

Három napkeleti bölcs a Szent Család-templom (Sagrada Familia) homlokzatán Barcelonában (építése 1883-ban kezdődött, Antoni Gaudi tervei alapján) kép: 123RF

 

Rövid látogatásuk során a bölcsek mégis sok emberrel találkoztak, voltak Jeruzsálemben a királyi udvarban és Betlehemben a jászolbölcsőnél, itt találkoztak a pásztorokkal, Máriával és Józseffel. Abban az időben az írás-olvasás nem volt elterjedve, a modern kép és hangrögzítés nem létezett, ezért mindent jól megfigyelve szóban adtak tovább. Amikor Jézus tanítványai később leírták a szóban megőrzött emlékeket a napkeleti bölcsekről, ezek beépültek a Jézussal kapcsolatos Biblián kívüli, írásbeli hagyományba. Mivel feltételezhetjük, hogy a szemtanúkra vezethető vissza, ez a régi hagyomány nagyon jól kiegészíti a Máténál olvasottakat, megmutatja, hogy az első keresztyén nemzedék hogy emlékezett Jézus születésének részleteire.

A Máté által is feljegyzett három ajándék alapján általános volt az a vélekedés, hogy a bölcsek hárman voltak. Az 5-6. századtól a neveik is megjelennek, a ravennai mozaikon pl. Balthasar, Melchior, Gaspar néven szerepelnek. Egy VII-VIII. századi kódex a Bithisarea, Melchior, Gathaspa neveket említi, ezekből alakult ki a Boldizsár, Menyhért és Gáspár. A drága, uralkodókhoz illő ajándék alapján feltételezték, hogy uralkodók voltak, innen származik a magyar „három királyok” elnevezés. Máté a görög magosz szóval jelöli őket, a latinon keresztül a mágus szó ebből jön, ami ma inkább varázslót, pl. cirkuszi bűvészt jelent. Eredetileg azonban így nevezték azokat a tudós embereket, akiknek a munkáját az átlagember nem tudta követni, ide tartoztak a papok, az orvosok és különösen a csillagászok. A Betlehembe érkező bölcseket egy feltűnő csillag, talán két csillag együttállása vagy egy ritka üstökös vezeti, ezért arra kell gondolnunk, hogy valószínűleg a csillagokkal is foglalkozó tudósok lehettek, akik emellett ismerték az Izráel népének adott régi próféciát is: „Csillag jön fel Jákóbból, jogar támad Izráelből.” (4Mózes 24,17)

 

A három mágus imádása a ravennai Sant’Apollinare Nuovo bazilika mozaikján (526 körül) kép: 123RF

 

Tudjuk, hogy évszázadokkal korábban a babiloni fogságba elhurcolt zsidók magukkal vitték a Szentírás számukra legfontosabb részét, a Tórát, a mózesi könyveket, hiszen ez szabályozta a mindennapi életüket is. A fogság után sokan nem tértek haza, hanem Babilonban maradtak, a mai Irak és Irán területén élő zsidó diaszpóra olyan jelentős volt, hogy a Tóra tanulmányozására saját útmutatót is készítettek. Innen ismerhették a bölcsek a csillagra vonatkozó próféciát, így arra kell gondolnunk, hogy a nagyon nagy területet is jelölő napkeleten belül innen érkezhettek.

A bölcseket a 3-5. században még azonos korú és karakterű alakoknak ábrázolták. A 6. századi ravennai mozaikon jelennek meg először úgy, mint három életkorszak – fiatal, középkorú, idős – allegorikus képviselői. A világ egészét testesítik meg, vagyis az egész világ hódol Jézus előtt. Koronaábrázolás csak a 10. századtól jelenik meg, az pedig, hogy az egyik király sötétbarna vagy fekete, a 15. századtól terjedt el az ábrázolásokon. Üzenete ennek is ugyanaz: ők hárman az emberiség összességét jelképezik, az egész embervilág nevében hódolnak a mindenség Urának, a megszületett Istenfiának.

 

A bölcsek imádása, oltárkép a horvátországi Stitarban lévő Szent Máté templomban – kép: 123RF

 

 

Közzéteszi: Győri István, református lelkész, egyetemi tanár

 

Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.

17. Miért pánikolt be Heródes?

Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, történelem, egyháztörténet, 

Képforrás: 123RF

„Amikor Jézus megszületett a júdeai Betlehemben Heródes király idején, íme, bölcsek érkeztek napkeletről Jeruzsálembe, és ezt kérdezték: Hol van a zsidók királya, aki most született? Mert láttuk az ő csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy imádjuk őt. Amikor ezt Heródes király meghallotta, nyugtalanság fogta el, és vele együtt az egész Jeruzsálemet.” (Máté 2,1–3)

 

Mozaikpadló Heródes király Masszádabeli palotájában – kép: 123RF

 

A régi Károli fordítás szerint Heródes „megháborodék”, a folytatást ismerve pedig modern szóval azt mondhatnánk, hogy bepánikolt. De miért volt ez a nagy izgalom egy számára még ismeretlen gyermek születése hírére? Heródes nem volt zsidó, apja edomita, anyja nabateus származású. Hogy lett akkor király Jeruzsálemben? Az apja, Antipáter vagyonos és befolyásos ember volt, Julius Caesar Kr. e. 47-ben őt nevezte ki Júdea helytartójának. A ravasz Antipátert néhány év múlva megölték ugyan, de fia folytatta intrikákkal és hivatalnokok lefizetésével járó Róma-barát politikáját. Végül Antonius és Octaviánus (a későbbi Augustus) támogatásával elérte, hogy a római szenátus kinevezze őt Júdea királyává.

Miért volt erre szükség a római helytartón kívül? A rómaiak a meghódított népeknél azért adtak királyi címet egy-egy befolyásos helyi vezetőnek, hogy a népet csendben tartsa, ne engedje, hogy Róma ellen lázadjanak, és a törekvő Heródes erre pont megfelelt. Heródes azért is kapóra jött a rómaiaknak, mert segített a Palesztinába betörő pártusok elűzésében. Uralkodását Kr. e. 37-ben azzal kezdte, hogy az elégedetlenkedőket kivégeztette, köztük több férfirokonát, családtagját, sőt még a feleségét is. Így akart rendet tenni, és megelőzni, hogy riválisai legyenek, de továbbra is rettegett, hogy valaki ellene támad.

 

Kilátás Heródes erődjéből, a Heródiumból Jeruzsálemtól délre, a Júdeai hegyvidéken – kép: 123RF

 

Ezért fogja el Heródest a pánik, amikor azt hallja, hogy valahol egy újabb, királyságra várományos gyermek született. Gyűlölettől és félelemtől hajtva megparancsolja hát, hogy a katonái öljenek meg Betlehem környékén minden kétévesnél kisebb fiúgyermeket. Így lett Heródes a karácsonyi történet negatív szereplője. Persze mindez semmit sem ért, a gyermek Jézus megmenekült, és király lett, bár nem a Heródes trónján, hanem annál nagyobb tisztséget kapva, a világ Megváltójaként.

 

Kilátás a Holt-tenger partvidékére Masszáda erődjéből, amit szintén Nagy Heródes építtetett – kép: 123RF

 

Közzéteszi: Győri István, református lelkész, egyetemi tanár

 

Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.

Képforrás: 123RF

Királyi imakérések

A történet megismerése előtt, bevezető játéknak alkalmas ez a feladat is:

Egy királyságban a végső döntés mindig a királyé, tehát nem mindegy, ő milyen ember, és hogy áll hozzá a dolgokhoz. És bizony, egy királynak is szüksége van tanácsokra, sőt isteni segítségre is.

Képzeld magad egy király vagy királynő szerepébe, aki az ország legelső embere. Istenhez imádkozik, és imádságában megfogalmazza a legfontosabb kéréseit is. Vajon mit kér Istentől? Írjátok le néhány mondatban a király/királynő imádságát.

Olvassátok fel az imádságokat (önkéntes alapon). Gyűjtsétek össze, milyen kérések szerepelnek az imádságokban? Melyik kire vagy mire vonatkozik? Szerintetek melyek a legértékesebb kérések?

Van-e, akinek eszébe jutott a hálaadás vagy dicsőítés is? Ha igen, ezeket olvassátok fel külön. Ha nem, egészítsétek ki az imádságaitokat hálaadó és/vagy dicsőítő gondolatokkal is. (Salamon hálaadással kezdi a kérését.)

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

A tanmenetet, óraterveket és a további ötleteket megtalálod a Segédanyagok / Hittan 4 menüpont alatt.

Képforrás: Sweet Publishing / FreeBibleimages.org

Témakör: Királyi felelősség: a hatalommal való élés lehetőségei – vezető szerep, dominancia a csoportban, közösségben

Időszak, időtartam: Január 2. hete

Élettéma: Mit kérsz tőlem? – a bölcsesség értéke

Bibliai téma: Salamon kérése – 1Királyok 3,5–15; 2Krónikák 1,1–13

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

 

A tanmenetet és óraterveket megtalálod a Segédanyagok / Hittan 4 menüpont alatt.

16. Mikor született Jézus?

Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, történelem, egyháztörténet, 

Képforrás: 123RF

Erre könnyű azt mondani, hogy természetesen 2018 éve, december 25-én, hiszen azóta számoljuk az éveket, Jézus születésnapját pedig ezen a napon ünnepeljük karácsonykor. A gond ott van, hogy a Bibliában pontos adatot nem találunk Jézus születési idejére nézve, nem is volt akkor a maihoz hasonló évszámozás, az uralkodók hivatali idejéhez viszonyítva adták meg az időpontokat. Így olvassuk ezt az Ószövetség történeti könyveiben is (pl. 1Királyok 14,25), ahol a királyok korában a nagyobb pontosság kedvéért az egyik király trónra léptének idejét a másik király uralkodási évéhez viszonyították (Pl. 1Királyok 15,1).

Jézus születésének időpontjára csak Lukács utal: „Történt pedig azokban a napokban, hogy Augusztusz császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Kviriniusz volt a helytartó.” (Lukács 2,1–2) Illetve Máté evangéliumából tudjuk, hogy Nagy Heródes hogyan fogadta Jézus születésének hírét. De a megnevezettek hivatali ideje is többévnyi átfedést mutat.

Jézus születésének évét a 6. században Dionysius Exiguus tudós szerzetes számolta ki. Számítása szerint Jézus Róma alapítása után 753-ban született. Ekkortól terjedt el a keresztény Európában a mai időszámítás, a latin jelölés szerint anno Domini incarnationis (= az Úr testté létele évében), rövidebben anno domini, rövidítve A. D. (= az Úr évében).

Dionysius Exiguus, középkori latin keresztény író (kb. 470–574)

 

Az egzakt történetírás inkább az időszámításunk előtt (i. e.) és időszámításunk szerint (i. sz.) megnevezést használja, ami nálunk a kommunizmus idején terjedt el. A névhasználat oka, hogy Jézus születése dátumát később korrigálni kellett. Sajnos a tudós szerzetesnek kevés pontos forrása volt, hiszen a nagy keresztyénüldözés idején a római hatóságok megsemmisítettek minden iratot, ami Jézus életére utalt. Újabb kutatások szerint Jézus születése kb. 7 évvel hamarabb lehetett. Csillagászok akkorra teszik a Jupiter és a Szaturnusz együttállását a Halak csillagképben, ez lehetett a betlehemi csillag. További történeti tény, hogy Nagy Heródes négy évvel a mai időszámításunk előtt meghalt, valamint hogy Augustus császár első összeírása a római időszámítás 746-747. évében, vagyis Kr.e. 8-7-ben történt.

 

Karácsonyi csillag és a napkeleti bölcsek – illusztráció, képforrás: 123RF

 

A kérdést bonyolítja, hogy volt-e nulladik év, a történészek szerint elvileg kellett legyen. Ha két esemény pl. Kr. e. 2-ben és Kr. u. 2-ben történt, akkor a kettő között nem 4, hanem 5 évnek kellett lenni, hiszen az az év, amikor Jézus született, nem számítható be sem előtte, sem utána. A kérdés inkább a mai számítógépes gondolkodást tükrözi, annak idején nem gondoltak ilyenre. Nyugodtan mondhatjuk, hogy nincs is nagy súlya a kérdésnek, inkább történeti érdekesség. Sokkal fontosabb az a tény, hogy maga az időszámítás is Jézus születésére emlékeztet, Ő lett a kronológiánk alapja.

„Ő előbb volt mindennél, és minden őbenne áll fenn. Ő a feje a testnek, az egyháznak; ő a kezdet, az elsőszülött a halottak közül, hogy minden tekintetben ő legyen az első. Mert tetszett az egész Teljességnek, hogy benne lakjék, és hogy általa békéltessen meg önmagával mindent a földön és a mennyben úgy, hogy békességet szerzett a keresztfán kiontott vére által.” (Kolossé 1,17–20)

 

 

Közzéteszi: Győri István, református lelkész, egyetemi tanár

 

Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.

Képforrás: 123RF

Időkerék, naptár, kalendárium

Szilveszter-újév napjaiban mindig előtérbe kerül az idő, legalábbis egy-két naptári év terjedelmében. Ilyenkor áttekintjük, mit csináltunk az elmúlt évben, mi jó és mi rossz történt velünk. Fogadalmakat teszünk, hogy a következő évben ezt vagy azt másképp csináljuk, és akkor minden jobb lesz. Néhány napig gondolunk is rá, aztán elfelejtjük.

Mi lenne, ha előre gondolva rögzítenéd is néhány elhatározásodat egy naptárba, naptárfélébe? Pl.:

  • Milyen családi ünnepek lesznek? – Születésnapi, névnapi, évfordulós előjegyzések.
  • És a barátaid? – Baráti névnaptár, születésnaptár előjegyzései.
  • Célkitűzéseid? Ha szeretnél elérni valamit a tanulásban, sportban, a kapcsolataid terén, azért mit kell tenned, és meddig lenne jó megvalósítani? – Célkitűzések előjegyzései.
  • Családi feladatnaptár: Sokszor elfelejtesz dolgokat megtenni, pedig a te feladataid lennének? Melyik mikor „ketyeg”, mikor közeledik a határidő? – Határidős előrejelzések, figyelmeztető jelek elhelyezése a naptárban.
  • A hónap eseménye: Kitalálhatsz minden hónapra egy rendkívüli eseményt, amit akkortájt érdemes megtenni. Bejegyezheted előzetes tervként, mert később lehet, hogy elfelejted, és jól jön a bejegyzés. Pl. január: hóemberépítés, vicces hószobrok; augusztus: csillagnézés lakott helyen kívül, hullócsillag-vadászat, Tejút-megfigyelés.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

A tanmenetet, óraterveket és a további ötleteket megtalálod a Segédanyagok / Hittan 4 menüpont alatt.

Képforrás: 123RF

Témakör: Királyi felelősség: a hatalommal való élés lehetőségei – vezető szerep, dominancia a csoportban, közösségben

Időszak, időtartam: Január 1. hete

Élettéma: Mit tennél? – Királyi jövőtervek

Bibliai téma: Hogyan élnél a hatalmaddal? – Prédikátor 3,1–8; Filippi 2,5–8

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

 

A tanmenetet és óraterveket megtalálod a Segédanyagok / Hittan 4 menüpont alatt.

15. Hol született Jézus?

Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, történelem, egyháztörténet, 

Képforrás: 123RF

A karácsonyi énekekből már a kisgyerekek is tudják a választ, hogy Jézus Betlehemben, mégpedig egy istállóban született. Karácsonyra készülve mégis tanulságos végiggondolni, hogy miért Betlehemben, és miért éppen istállóban. Jézust ugyanis már életében „Názáretinek” nevezték, nagypénteken Pilátus ezt íratta a keresztre: a Názáreti Jézus, a zsidók királya. A latin verzió kezdőbetűi adják ki a feszületekről ismert INRI szót: Iesus Nazarenus Rex Iudeorum, az elnevezés pedig onnan jön, hogy Jézus a nevelőapja, József családjában nőtt fel Názáretben. Jézus születéséről a legfontosabb forrásunk Lukács evangélista feljegyzése:

„Történt pedig azokban a napokban, hogy Augusztusz császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Kviriniusz volt a helytartó. Elment tehát mindenki a maga városába, hogy összeírják. Felment József is a galileai Názáretből Júdeába, Dávid városába, amelyet Betlehemnek neveznek, mert Dávid házából és nemzetségéből származott, hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt. És történt, hogy amíg ott voltak, eljött szülésének ideje, és megszülte elsőszülött fiát. Bepólyálta, és a jászolba fektette, mivel a szálláson nem volt számukra hely.” (Lukács 2,1–8)

 

A Születés Temploma Betlehemben képforrás: 123RF

 

Mindenkit a születési helyén írtak össze, ahol a rokonok közül két tanú igazolta a személyazonosságot a helybeli római hivatalnoknál. Mivel személyi igazolvány vagy lakónyilvántartás nem volt, ilyen egyszerű módon történt a népszámlálás. El lehet képzelni, hogy az akkori viszonyok között ez mennyi fáradsággal járt. Csak a gazdagok tudtak szekéren utazni. József azonban egyszerű ácsmester volt, egy második századi feljegyzés szerint csak egy szamaruk volt. Több régi kép maradt fenn kettőjük betlehemi útjáról. Van, ahol Mária a szamáron ül, és József vezeti a szamarat, van, ahol mindketten gyalogolnak, a szamár viszi a csomagokat, felismerhetők a hátán a felcsavart sátorponyva, takarók és néhány főzőedény. Bármelyik kép áll közelebb a valósághoz, a jó 150 km-es út több hetes gyaloglást is jelenthetett, kiépített utak híján gyalogösvényeken faluról falura mentek.

 

Hátas szamár, utasára várva képforrás: 123RF

 

Betlehemben zsúfoltság fogadta őket. Voltak már akkor is fogadók, hiszen az irgalmas samaritánusról azt olvassuk, hogy a megmentett sebesülttel a közeli fogadóban szállt meg, egynapi szállásuk két dénárba került, ami akkor kétnapi munkabér volt. A népszámlálás miatt a hatóságok bizonyára középületeket is kiürítettek, a Lukács 2,7-ben olvasható katalüma szó jelentése szétszedés, szétbontás, eltakarítás, kiürítés, átvitt értelemben kiürített helyiség. Itt valószínűleg valamilyen épület közös szálláshelyéről, esetleg udvaráról lehet szó, hiszen az ottani éghajlaton általános volt a szabadban való alvás, a katonák, utazók két takarót vittek magukkal, a vastagabbat letették a földre, a másikkal takaróztak.

Betlehemben olyan nagy volt a zsúfoltság, hogy József és Mária egy istállóba húzódtak be. Igaz, hogy Lukács nem beszél istállóról, de erre utal, hogy a gyermeket bepólyálva jászolba fektetik. A karácsonyi képeken a jászolnak x-formájú lába, sőt sokszor íves talpa van, igazi bölcső. A valóságban inkább széles kővályú lehetett, mert Jézus születése nem is épületben, hanem egy istállónak használt barlangban történt. Jeruzsálemben és Betlehemben is volt faragható kőzetréteg, Jézus sírja is hegyoldalba vágott kőbolt volt. Amikor a 4. században az üldözések elmúltával Nagy Konstantin császár a kereszténységet államvallássá tette, az anyja, Heléna császárné (Szent Ilona) Jézus életének helyszíneit egy-egy templommal akarta megjelölni, és a helybeliek a császári követeknek egy barlangot mutattak, hogy itt született Jézus. Mivel a kőzetréteg túl vékony volt ahhoz, hogy a barlangot templommá átalakítsák, úgy döntöttek, hogy meghagyják eredeti formájában, és fölé építik a templomot. Ez lett a mai napig is itt álló Születés Temploma.

 

A Születés Temploma bejárata képforrás: 123RF

 

Az utóbbi időben hazánkból is sokan eljutottak ide, beszámolóikból ismerjük a mai állapotot. A templomból lépcső vezet a születés barlangjába, a nagyobb szobányi, ablaktalan termet a középkorban márvánnyal kipadlózták, az egyik fele egy lépcsővel magasabb, jól látható, hogy évszázadok alatt a zarándokok ezreinek keze, térde vékonyra koptatta a márványlépcsőt. Ezen a magasabb részen csillag formájú ezüstlap jelöli a helyet a következő latin felirattal: Hic de Virgine Maria Iesus Christus natus est, azaz Itt született Jézus Krisztus Szűz Máriától. Ugyanazt hirdeti, mint a betlehemi mezőn az angyal: „üdvözítő született ma nektek, aki az Úr Krisztus, a Dávid városában.” (Lukács 2,11)

 

Ezüst csillag jelzi Jézus születésének helyét képforrás: 123RF

 

 

Közzéteszi: Győri István, református lelkész, egyetemi tanár

 

Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.

Képforrás: 123RF

Kavicsbetlehem

A kő, a kavics végigkíséri Izráel történetét, nem véletlen, hogy az ősz folyamán többször is szerepelt már a történeteinkben: Átkelés a Jordánon (4.), Józsué emlékköve (5.), Dávid és Góliát (12.), Dávid és Saul (14.). Dávid énekében olvassuk: Az Úr az én kősziklám (Zsoltárok 18,3), ami az ézsaiási Istennév – Erős Isten – képes változata.

Érdemes tehát utánajárni, hol lehet nagyobb méretű lapos kavicsokat szerezni (pl. Tüzép-telepen), ami alkalmas a kavicsfestésre. Egy kavicskészletbe annyi kavicsot válogassunk ki, ahány szereplőt, állatot vagy fontos tárgyat meg akarunk festeni. Juhból egész nyájat festhetünk, de jelzésértékűen elég egy-egy állat is.

A festéshez fedőfestékre van szükség (akril, tempera), a köveket jól tisztítsuk meg előtte. A kavicsok kaphatnak egy alapszínt, de szép alapot képez a kavics natúr színe is. Ha elkészült és megszáradt, egy vászonzacskóban tarthatjuk a készletet (lásd itt).

A kavicsbetlehem bármikor elővehető, kirakosgatható, és az „emlékkövek” felidézik a történetet, amit el lehet mesélni. Ajándéknak is kiváló.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

A tanmenetet, óraterveket és a további ötleteket megtalálod a Segédanyagok / Hittan 4 menüpont alatt.

Képforrás: 123RF

Témakör: Király és trónörökös – a karácsony királya

Időszak, időtartam: December 3. hete

Élettéma: Ki a király? – Atyai felelősség: gondviselés és megváltó kegyelem

Bibliai téma: Isten királyi uralma és ajándéka – a király és a trónörökös – Ézsaiás 9,5–6

 

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

 

A tanmenetet és óraterveket megtalálod a Segédanyagok / Hittan 4 menüpont alatt.