Tábori programterv és feladattár Ruth könyve alapján Itt az igazi nyár, kezdődik az aratás. A legjobb időszak, hogy a gyerekekkel feldolgozzuk Ruth történetét. Ehhez nyújt segítséget ez a tábori program, melyben bőségesen találunk interaktív feladatokat az élményszerű feldolgozáshoz. Év közben sokszor nincs idő egyegy komolyabb, hosszabb tevékenységre, ráadásul teremben kicsit nehéz ismerkedni a gabonával, csépelni, kenyeret sütni. De nyáron minden más! A táborban, vagy ha csak egy délutánunk van, már akkor is sokkal több az idő, ki lehet menni akár a tarlóra kalászt szedegetni is…
A programterv sajátossága, hogy végigveszi a könyv minden fejezetét, melyek a tábor természetes tagolását adják: az „idegenbe” való megérkezés napja után négy napon át egy-egy fejezet kerül feldolgozásra, majd az elutazás, az áldással való távozás napja következik. A segédanyag rajzos mellékleteket, a motivációtértékelést segítő színes matricákat is tartalmaz, és jól kiegészíthető a Ruth kalászai c. satírozós cerkafüzettel.
Vajon hogyan tudott túljárni a fáraó eszén az a család,
amely titokban kisbabát rejtegetett?
Milyen parancsokat talált ki az a fiú,
aki nyolcévesen lett király?
Miért mesélt Jézus történeteket,
és kik az ő meséinek hősei?
Foglalkoztató füzet otthonra vagy bibliai foglalkozásokhoz – foglalkoztató füzet a nyárra.
Címek a tartalomból:
● Hurrá, pihenő!
● Együtt könnyebb!
● Vidám napok
● Más helyek
● A nagyvilágban
● Barátom a természet
● Határtalan világ
Kalandozz az izgalmas bibliai történetek világában, és áss a mélyükre! Fejtsd meg a rejtvényeket, találj ki a labirintusokból, és ha elég merész vagy, derítsd fel saját titkaidat is!
A Harmat Kiadó gyermekújságjára épülő foglalkozás. Az újság bibliai alapokra épülő kiadvány, tartalmas, gyermeknyelven íródott, szépen illusztrált olvasnivaló. A cél: megkedveltetni a leendő olvasókkal. A foglalkozás a csatolt fájlból is letölthető.
Nyelvtörő közös gyakorlása: „Egy kupac csupasz kukac, / meg egy kupac csupasz kukac,/ az két kupac csupasz kukac!”
Ismétlés: 2-3 alkalom. A mai játékhoz „munka-kupacokat” alkotunk. Csoport-alakítás.
Először válasszatok rövid megbeszélés után 4 munkavezetőt. (Általában a legidősebbeket jelölik e posztra.)
A 4 megválasztott körbejár, s 1-1 társat magához hív, míg a létszám el nem fogy.
Minden gyerek-kupac különüljön el egy-egy asztal köré. A munkavezető lesz a szószóló,akivel a részleteket megbeszélitek, majd a megoldást ő ismerteti. Az asztalon találtok 1 gyermekújságot, aminek CikCakk a neve. Kaptok 5 percet, hogy ismerkedjetek vele, s a feladat az lesz,hogy töltsétek ki róla a kérdőívet!
Kérdőív:
Kiadó: ________________________________
Melyik lapszám van a kezetekben: __________________________
A címlapon milyen fontos szavak határozzák meg a tartalmat? _______________________________
Hol rendelnéd meg? __________________________________
Régen – talán filmen láttál is ilyet – rikkancsok ajánlották a járókelők figyelmébe a sajtótermékeket. Hangosan (rikkantva) hívták fel a figyelmet egy-egy érdekes cikkre. Most az a feladatotok, hogy fogalmazzatok közösen egy rikkancs-szöveget, s egy valaki olvassa el nekünk, beleélve e szerepkörbe magát. Ez a rikkancs CikCakkot árul.
Az állatkertben járunk. A „munka-kupac” most állateledelt készít azoknak a lakóknak, amelyek a CikCakk e számából költöztek ide. Milyen állatokról van szó? Mit esznek?
A Biblia mely szereplőivel találkoztál az újság lapjain? Válassz ki egyet, készíts vele riportot! Két gyerek elevenítse meg: egyik legyen a riporter, a másik a riportalany.
A sport is szerepet kap a kiadvány hasábjain. Képzeletben látogassatok el annak a csapatnak a mérkőzésére, amelyikről olvashattok. Rövid, biztató sorokkal lelkesítsétek őket a képzeletbeli stadion lelátójáról! Meghallgatjuk!
Írjatok tömör, pár soros „naplóbejegyzést” valamilyen nyári eseményről, ahol jól éreztétek magatokat, s esetleg baráti társaságban töltöttétek a napot (pl. hittan-tábor).
Gyűjtsetek érveket: miért jó csoportban, „munka-kupacban” dolgozni?
Végül kipróbálunk egy cikcakkos játékot:
Zsinegelő
Ehhez a játékhoz néhány kis gombolyag zsineg szükséges. A játékosok ötfős csoportokat alkotva egymás mögé állnak terpeszállásban. Minden oszlop első embere a kezébe kapja a zsineget. Ha felkészültek, az egyik első játékos megszólal: „Most!” Ekkor a terpeszt kihasználva, lent továbbadja a zsineget, és az oszlop az utolsóig vezeti azt. Akkor a sorvégen álló felemeli a zsineget, és a saját válla fölött előre adja. Amikor az elsőhöz ér, az összefogja a két zsinegvéget, azaz összekapcsolja a játékosok oszlopát, és azt kiálltja: „Kész!” Az a csoport győz, amelyik legelőször van kész. Ha a zsineg elgurul, leesik stb., a csoportnak elölről kell kezdeni a zsinegelést.
Nehezített változat: az „összekötözötteknek” együtt néhány lépést is meg kell tenni, anélkül, hogy a zsineget elengednék.
2014.szept. Farkas Ferencné Pásztor Ilona
Használati jog típusa:
Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
Valamint:
a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.
Ugye, te is szereted a vadállatokat? Most meglesheted őket élőhelyükön, és azt is megtudhatod, hogy valóban vadak-e. Izgalmas állatkalandok várnak rád, ellátogathatsz velünk egy állatóvodába is. Szó lesz a bibliában szereplő vadállatokról, és az is kiderül, miért nem szabad a varangyot háziasítani. A vadon játékai közül választhatsz utánozó vagy rejtőzködő életmódot, konferenciát vagy állatkert-alapítást. És persze találsz állatos találós kérdéseket is.
Mottó: „…Ő fejünk, mi néki tagja…” Ref. Énekeskönyv 395./1.vsz.
(Nevelési cél)
Miklya Luzsányi Mónika: Engem Isten nagyon szeret c. könyve és foglalkoztató füzete alapján (Parakletos Könyvesház, 2014; első megjelenés a Reformátusok lapja 2014-es számaiban)
Játékok típusa: csoportos, fejlesztő, beltéri, együttműködést erősítő, hitmélyítő
Életkor: 8-12 év
Eszközök:
● kártyák a csoportalakításhoz
● írószer, papír
● a 2. játékhoz tálcák, villák, ételkóstoló falatok, konyharuha
● CD + lejátszó: madárhangok
● játékhoz a „szagmintát” tartalmazó anyagok, műanyag tégelyekben
● rajzlap, fonal, ragasztó
● használt labdák
A játék menete:
5 csoportot alkotunk, kártyákkal. A kártyákon hangszerek képei: hallás; csak színes kártyák: látás; ételek rajza: ízlelés; szerszámok rajza: kéz; lábbelik rajza: láb.
Mindenki megkeresi a csapatát, s leül a kijelölt asztalhoz.
1. feladat: Ha nem lennénk…
Minden csoport bemutatja magát, de fordítva. Pl.: Ha mi nem lennénk, a zene élvezete sem lenne (fül). Ha mi nem léteznénk, a szivárvány hiába tűnne fel az égen (szem). Stb.
Ha körbeért a játék, csoportonként 2-3 önmeghatározás, akkor kiegészíthetjük az ismereteket.
Fontos tudatosítani: mindegyik érzékszerv, testrész egyformán fontos!
2. játék: Íz-lelő
Egy tálcán kis falatok: gyümölcsdarabok, sajt, édesség, ropi, uborka, kenyér stb. A tálca konyharuhával le van takarva.
Minden csoportból 2 küldött játszik. Egyik a másiknak beköti a szemét. Aki lát, az fogpiszkálót/hurkapálcát/kis villát kap, s a tálcáról, anélkül, hogy felemelné a takarót, rászúr valamit. Kihúzza, megnézi mi az, s „megeteti” a bekötött szemű társával a falatot, akinek az ízlelés után meg kell nevezni, mit kóstolt.
3. játék: Hangolda
A következő játékhoz mindenki írólapon összegyűjti, milyen zajokat, kellemes és kellemetlen hangokat hallhat 1./az erdőn, 2./tóparton, 3./ipari parkban, 4./iskolában, 5./nagyvárosban.
Amikor értékeljük, a felsoroláson kívül feladat, hogy 2 hangot a felsoroltak közül jelenítsen meg a csoport. (Pl. autóberregés – nagyváros)
Levezetésképpen hallgassunk bele a madárdalos kazettába, közben hunyjuk be a szemünket, s gondoljunk arra – ami már a következő játékhoz kapcsolódik: milyen illat az, ami számunkra kellemes?
Jegyezzük le!
4. játék: Szaglászva
Kellék: kis adag erős illatú, háztartásban előforduló anyagok: fahéj, őrölt bors, narancshéj, ecet, vöröshagyma, illóolaj, stb. – de címke, felírás nélkül, „álcázva”.
Ezeket az anyagokat minden csoportból 1 gyerek megszagolja, s legalább 3 anyagot megnevez, hol találkozhatott vele élete során. Pl. vöröshagyma: főzés, ecet: uborkasaláta, stb.
Lehet verseny is: meg tudjuk-e mindegyiket nevezni, s „elhelyezni” a használatát illetően.
5. játék: Kézzel alkottuk
Minden csoport kap egy rajzlapot, s egy kisebb gombolyag színes fonalat, + ragasztót.
Megadott ideig, kb. 5 percig készüljön fonalvezetéssel és ragasztóval közös kép (fantázia és kézügyesség fejl.) Alkotás közben lehet zenét is hallgatni.
6. játék: „Lábas”
Kellék: csoportonként 1-1 nem túl kemény labda
A csoportok sorversenyhez oszlopba rendeződnek. Minden csoport kap egy labdát. Hangjelre azonos távot kell megtenni úgy, hogy a labdát térd között vigye a játékos. Ha elgurul, újra kell kezdenie! – Ne legyen túl hosszú a táv, kb. 3 m!
7. Értékelés. Levezetés:
Mondóka:
Kezed-lábad jól védjed,
hogy célodat elérjed;
okosodj és ügyesedj,
ennek hasznát veheted!
Készítette: Farkas Ferencné Pásztor Ilona
Használati jog típusa:
Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
Valamint:
a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.
https://kateteka.hu/wp-content/uploads/2016/06/engem-isten.jpg500500Xhttps://kateteka.hu/wp-content/uploads/2015/04/kateteka_logo.pngX2016-06-17 05:16:552024-06-17 06:40:30Érzékszervi játékok
„Szia Timi. Köszi a meghívást, este jövök. És lécci állíts be egy emlékeztetőt a telódon a mai dátumra. Kupak”. A mobilja fél perc múlva jelzett. „Oks, de miért? Timi”. Kupak szája furcsa kis mosolyra húzódott, amíg bepötyögte a választ.
Kérdéseket teszünk fel, és válaszokra várunk. Kapcsolatot keresünk, és kiakadunk, ha nincs térerő. Vagy wifi. Ha csak felszínes, de valójában nem működik a kommunikáció. Pedig ugyanarra van szüksége a tizenhatévesnek és a nyolcvanhatévesnek is. Kapcsolatra. Valódira. A Kupak-novellákban ez áll fő helyen, a kamaszfiú Kupak kapcsolatai és dilemmái. Mit kezdjen a „kötelező önkéntességgel” egy öregotthonban? Mitől lesz igazi az első szerelem? Miben különbözik a „csajozástól”? Hogyan beszéljen apa a fiával, fiú az apjával kényes kérdésekről? Külföldre menni az amerikai nagybácsi nyomán, vagy maradni itthon a szűkös lehetőségek között? Milyen jó, hogy nem kell mindenben azonnal dönteni. Elég kapcsolatban maradni. Tiniktől a nagyszülőkig minden korosztálynak jó szívvel ajánlhatjuk hát Győri Katalin novellafüzérét, amiből egy nyár regényszerűen összefűződő története bontakozik ki.
We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.
Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
Essential Website Cookies
These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
Other external services
We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.
Google Webfont Settings:
Google Map Settings:
Google reCaptcha Settings:
Vimeo and Youtube video embeds:
Privacy Policy
You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.