A KALÁSZSZEDŐ RUTHTábori programterv és feladattár Ruth könyve alapján Itt az igazi nyár, kezdődik az aratás. A legjobb időszak, hogy a gyerekekkel feldolgozzuk Ruth történetét. Ehhez nyújt segítséget ez a tábori program, melyben bőségesen találunk interaktív feladatokat az élményszerű feldolgozáshoz. Év közben sokszor nincs idő egy­egy komolyabb, hosszabb tevékenységre, ráadásul teremben kicsit nehéz ismerkedni a gabonával, csépelni, kenyeret sütni. De nyáron minden más! A táborban, vagy ha csak egy délutánunk van, már akkor is sokkal több az idő, ki lehet menni akár a tarlóra kalászt szedegetni is…

A programterv sajátossága, hogy végigveszi a könyv minden fejezetét, melyek a tábor természetes tagolását adják: az „idegenbe” való megérkezés napja után négy napon át egy-­egy fejezet kerül feldolgozásra, majd az elutazás, az áldással való távozás napja következik. A segédanyag rajzos mellékleteket, a motivációt­értékelést segítő színes matricákat is tartalmaz, és jól kiegészíthető a Ruth kalászai c. satírozós cerka­füzettel.

Megvásárolható a keresztény könyvesboltokban, vagy megrendelhető a webboltunkban.

Határtalan világVajon hogyan tudott túljárni a fáraó eszén az a család,
amely titokban kisbabát rejtegetett?
Milyen parancsokat talált ki az a fiú,
aki nyolcévesen lett király?
Miért mesélt Jézus történeteket,
és kik az ő meséinek hősei?

Foglalkoztató füzet otthonra vagy bibliai foglalkozásokhoz – foglalkoztató füzet a nyárra.

Címek a tartalomból:

  • ●   Hurrá, pihenő!
  • ●   Együtt könnyebb!
  • ●   Vidám napok
  • ●   Más helyek
  • ●   A nagyvilágban
  • ●   Barátom a természet
  • ●   Határtalan világ

Kalandozz az izgalmas bibliai történetek világában, és áss a mélyükre! Fejtsd meg a rejtvényeket, találj ki a labirintusokból, és ha elég merész vagy, derítsd fel saját titkaidat is!

 

Forrás: https://www.konyves.hu/index.php?dispatch=products.view&product_id=6813

A Harmat Kiadó gyermekújságjára épülő foglalkozás. Az újság bibliai alapokra épülő kiadvány, tartalmas, gyermeknyelven íródott, szépen illusztrált olvasnivaló. A cél: megkedveltetni a leendő olvasókkal. A foglalkozás a csatolt fájlból is letölthető.

 

 

Forma: 4 heterogén csoport (6-11 évesig), 4-5-6 fő csoportonként (a megjelentek függvényében).

Tervezett időtartam: 60 perc

Módszer: játékos csoportfeladatok (Dráma- és játékpedagógiai elemek)

Kellék: papír, írószer, csoportonként 1 CikCakk gyermekújság

 

Munkamenet:

  1. Nyelvtörő közös gyakorlása: „Egy kupac csupasz kukac, / meg egy kupac csupasz kukac,/ az két kupac csupasz kukac!”

Ismétlés: 2-3 alkalom. A mai játékhoz „munka-kupacokat” alkotunk. Csoport-alakítás.

Először válasszatok rövid megbeszélés után 4 munkavezetőt. (Általában a legidősebbeket jelölik e posztra.)

A 4 megválasztott körbejár, s 1-1 társat magához hív, míg a létszám el nem fogy.

  1. Minden gyerek-kupac különüljön el egy-egy asztal köré. A munkavezető lesz a szószóló,akivel a részleteket megbeszélitek, majd a megoldást ő ismerteti. Az asztalon találtok 1 gyermekújságot, aminek CikCakk a neve. Kaptok 5 percet, hogy ismerkedjetek vele, s a feladat az lesz,hogy töltsétek ki róla a kérdőívet!

Kérdőív:

Kiadó: ________________________________

Melyik lapszám van a kezetekben: __________________________

A címlapon milyen fontos szavak határozzák meg a tartalmat? _______________________________

Hol rendelnéd meg? __________________________________

Hány éveseknek ajánlanád? _______________________________

  1. Régen – talán filmen láttál is ilyet – rikkancsok ajánlották a járókelők figyelmébe a sajtótermékeket. Hangosan (rikkantva) hívták fel a figyelmet egy-egy érdekes cikkre. Most az a feladatotok, hogy fogalmazzatok közösen egy rikkancs-szöveget, s egy valaki olvassa el nekünk, beleélve e szerepkörbe magát. Ez a rikkancs CikCakkot árul.
  2. Az állatkertben járunk. A „munka-kupac” most állateledelt készít azoknak a lakóknak, amelyek a CikCakk e számából költöztek ide. Milyen állatokról van szó? Mit esznek?
  1. A Biblia mely szereplőivel találkoztál az újság lapjain? Válassz ki egyet, készíts vele riportot! Két gyerek elevenítse meg: egyik legyen a riporter, a másik a riportalany.
  2. A sport is szerepet kap a kiadvány hasábjain. Képzeletben látogassatok el annak a csapatnak a mérkőzésére, amelyikről olvashattok. Rövid, biztató sorokkal lelkesítsétek őket a képzeletbeli stadion lelátójáról! Meghallgatjuk!
  3. Írjatok tömör, pár soros „naplóbejegyzést” valamilyen nyári eseményről, ahol jól éreztétek magatokat, s esetleg baráti társaságban töltöttétek a napot (pl. hittan-tábor).
  4. Gyűjtsetek érveket: miért jó csoportban, „munka-kupacban” dolgozni?
  5. Végül kipróbálunk egy cikcakkos játékot:

Zsinegelő

Ehhez a játékhoz néhány kis gombolyag zsineg szükséges. A játékosok ötfős csoportokat alkotva egymás mögé állnak terpeszállásban. Minden oszlop első embere a kezébe kapja a zsineget. Ha felkészültek, az egyik első játékos megszólal: „Most!” Ekkor a terpeszt kihasználva, lent továbbadja a zsineget, és az oszlop az utolsóig vezeti azt. Akkor a sorvégen álló felemeli a zsineget, és a saját válla fölött előre adja. Amikor az elsőhöz ér, az összefogja a két zsinegvéget, azaz összekapcsolja a játékosok oszlopát, és azt kiálltja: „Kész!” Az a csoport győz, amelyik legelőször van kész. Ha a zsineg elgurul, leesik stb., a csoportnak elölről kell kezdeni a zsinegelést.

Nehezített változat: az „összekötözötteknek” együtt néhány lépést is meg kell tenni, anélkül, hogy a zsineget elengednék.

 

2014.szept.                            Farkas Ferencné Pásztor Ilona

 

Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.

cikcakk_2016-3

Ugye, te is szereted a vadállatokat? Most meglesheted őket élőhelyükön, és azt is megtudhatod, hogy valóban vadak-e. Izgalmas állatkalandok várnak rád, ellátogathatsz velünk egy állatóvodába is. Szó lesz a bibliában szereplő vadállatokról, és az is kiderül, miért nem szabad a varangyot háziasítani. A vadon játékai közül választhatsz utánozó vagy rejtőzködő életmódot, konferenciát vagy állatkert-alapítást. És persze találsz állatos találós kérdéseket is.

Forrás: https://cikcakk.hu/2016/05/megjelent-majusi-lapszam/

Mottó: „…Ő fejünk, mi néki tagja…” Ref. Énekeskönyv 395./1.vsz.

Engem Isten(Nevelési cél)

 

Miklya Luzsányi Mónika: Engem Isten nagyon szeret c. könyve és foglalkoztató füzete alapján (Parakletos Könyvesház, 2014; első megjelenés a Reformátusok lapja 2014-es számaiban)

Forrás: https://www.parakletos.hu/node/1766

 

 

Játékok típusa: csoportos, fejlesztő, beltéri, együttműködést erősítő, hitmélyítő

Életkor: 8-12 év

Eszközök:

  • ●   kártyák a csoportalakításhoz
  • ●   írószer, papír
  • ●   a 2. játékhoz tálcák, villák, ételkóstoló falatok, konyharuha
  • ●   CD + lejátszó: madárhangok
  • ●   játékhoz a „szagmintát” tartalmazó anyagok, műanyag tégelyekben
  • ●   rajzlap, fonal, ragasztó
  • ●   használt labdák

 

A játék menete:

5 csoportot alkotunk, kártyákkal. A kártyákon hangszerek képei: hallás; csak színes kártyák: látás; ételek rajza: ízlelés; szerszámok rajza: kéz; lábbelik rajza: láb.

Mindenki megkeresi a csapatát, s leül a kijelölt asztalhoz.

 

1. feladat: Ha nem lennénk…

Minden csoport bemutatja magát, de fordítva. Pl.: Ha mi nem lennénk, a zene élvezete sem lenne (fül). Ha mi nem léteznénk, a szivárvány hiába tűnne fel az égen (szem). Stb.

Ha körbeért a játék, csoportonként 2-3 önmeghatározás, akkor kiegészíthetjük az ismereteket.

Fontos tudatosítani: mindegyik érzékszerv, testrész egyformán fontos!

 

2. játék: Íz-lelő

Egy tálcán kis falatok: gyümölcsdarabok, sajt, édesség, ropi, uborka, kenyér stb. A tálca konyharuhával le van takarva.

Minden csoportból 2 küldött játszik. Egyik a másiknak beköti a szemét. Aki lát, az fogpiszkálót/hurkapálcát/kis villát kap, s a tálcáról, anélkül, hogy felemelné a takarót, rászúr valamit. Kihúzza, megnézi mi az, s „megeteti” a bekötött szemű társával a falatot, akinek az ízlelés után meg kell nevezni, mit kóstolt.

 

3. játék: Hangolda

A következő játékhoz mindenki írólapon összegyűjti, milyen zajokat, kellemes és kellemetlen hangokat hallhat 1./az erdőn, 2./tóparton, 3./ipari parkban, 4./iskolában, 5./nagyvárosban.

Amikor értékeljük, a felsoroláson kívül feladat, hogy 2 hangot a felsoroltak közül jelenítsen meg a csoport. (Pl. autóberregés – nagyváros)

Levezetésképpen hallgassunk bele a madárdalos kazettába, közben hunyjuk be a szemünket, s gondoljunk arra – ami már a következő játékhoz kapcsolódik: milyen illat az, ami számunkra kellemes?

Jegyezzük le!

 

4. játék: Szaglászva

Kellék: kis adag erős illatú, háztartásban előforduló anyagok: fahéj, őrölt bors, narancshéj, ecet, vöröshagyma, illóolaj, stb. – de címke, felírás nélkül, „álcázva”.

Ezeket az anyagokat minden csoportból 1 gyerek megszagolja, s legalább 3 anyagot megnevez, hol találkozhatott vele élete során. Pl. vöröshagyma: főzés, ecet: uborkasaláta, stb.

Lehet verseny is: meg tudjuk-e mindegyiket nevezni, s „elhelyezni” a használatát illetően.

 

5. játék: Kézzel alkottuk

Minden csoport kap egy rajzlapot, s egy kisebb gombolyag színes fonalat, + ragasztót.

Megadott ideig, kb. 5 percig készüljön fonalvezetéssel és ragasztóval közös kép (fantázia és kézügyesség fejl.) Alkotás közben lehet zenét is hallgatni.

 

6. játék: „Lábas”

Kellék: csoportonként 1-1 nem túl kemény labda

A csoportok sorversenyhez oszlopba rendeződnek. Minden csoport kap egy labdát. Hangjelre azonos távot kell megtenni úgy, hogy a labdát térd között vigye a játékos. Ha elgurul, újra kell kezdenie! – Ne legyen túl hosszú a táv, kb. 3 m!

 

7. Értékelés. Levezetés:

Mondóka:

  • Kezed-lábad jól védjed,
  • hogy célodat elérjed;
  • okosodj és ügyesedj,
  • ennek hasznát veheted!
 
Készítette: Farkas Ferencné Pásztor Ilona
Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.

 

 

Kupak nyár

„Szia Timi. Köszi a meghívást, este jövök. És lécci állíts be egy emlékeztetőt a telódon a mai dátumra. Kupak”. A mobilja fél perc múlva jelzett. „Oks, de miért? Timi”. Kupak szája furcsa kis mosolyra húzódott, amíg bepötyögte a választ.

Kérdéseket teszünk fel, és válaszokra várunk. Kapcsolatot keresünk, és kiakadunk, ha nincs térerő. Vagy wifi. Ha csak felszínes, de valójában nem működik a kommunikáció. Pedig ugyanarra van szüksége a tizenhatévesnek és a nyolcvanhatévesnek is. Kapcsolatra. Valódira. A Kupak-novellákban ez áll fő helyen, a kamaszfiú Kupak kapcsolatai és dilemmái. Mit kezdjen a „kötelező önkéntességgel” egy öregotthonban? Mitől lesz igazi az első szerelem? Miben különbözik a „csajozástól”? Hogyan beszéljen apa a fiával, fiú az apjával kényes kérdésekről? Külföldre menni az amerikai nagybácsi nyomán, vagy maradni itthon a szűkös lehetőségek között? Milyen jó, hogy nem kell mindenben azonnal dönteni. Elég kapcsolatban maradni. Tiniktől a nagyszülőkig minden korosztálynak jó szívvel ajánlhatjuk hát Győri Katalin novellafüzérét, amiből egy nyár regényszerűen összefűződő története bontakozik ki.