Oliva virág

20. Olaj, olajfa

A 128. zsoltárban ezt olvassuk az Istentől áldott férfiről (3.v.): „Feleséged olyan házad belsejében, mint a termő szőlőtő; gyermekeid olyanok asztalod körül, mint az olajfacsemeték.”
Kecske- és juhnyáj

19. Nyáj

Ha nyájat mondunk, először mindenki birkákra gondol. Juhokra és bárányokra. Pedig a kecskék sereglete is nyáj, és a Biblia a disznókra is használja ezt a szót, a gadarai megszállott történetében nagy disznónyájról olvasunk (Lukács 8,32). Elsősorban mégis a juhok és kecskék nagyobb, összetartozó csoportját nevezik nyájnak, s amikor a Biblia nyájról beszél, abban lehetnek juhok és kecskék is vegyesen.
Babanevek

18. Név, névadás

Hogyan, mi alapján választanak ma nevet a szülők a születendő gyermeknek? Családi hagyomány? Pl. mindig György volt az első fiú. Nemzeti büszkeség? Pl. Réka királynő nyomán. Bibliai hagyomány? Pl. Dániel. Kordivat? Pl. Alexandra. Egzotikus vágy? Pl. Zahira. Vagy a szokatlanság? Pl. Borostyán. Utóbbi esetben azt is nehéz eldönteni, hogy fiú vagy lány neve. Vagy az is mindegy? És gondol-e valaki a nevek eredeti jelentésére?
Lépes méz

17. Méz

Ismeritek Micimackó dalát? Talán el is tudnátok énekelni? Egyik versszaka így szól: „Ismert erdei körökben az az általános nézet, Hogy Micimackó, mint minden medve, szereti a mézet. És ez nem csak afféle szerény vélemény, Hanem határozottan állítom, hogy tény, tény, tény.”
Szentjános bogár rajzás

16. Lámpa, lámpás

Mi jut eszedbe a szentjánosbogárról? Nem ki, hanem mi? Éjszakai fények? Világító lámpások? A szentjánosok fénye sok éjszakai vándort, álmodozót, szerelmest és költőt megihletett már. Valóban olyanok, mint a fűben szétszórt világító lámpások.
Kincsek

15. Kincs, kincstár

„Hol a te kincsed?” – Hogyan válaszolnál erre a kérdésre? Hogyan válaszolnál azonnal, és hogyan egy kis gondolkodási idő után? Hogyan válaszolnának a barátaid, a szeretteid? Hogyan válaszolnának a gyerekek a hittancsoportban?
Jelbeszéd

14. Jel

Születésünktől a halálunkig jelek, jelzések vesznek minket körül. A csecsemőosztályon az újszülöttek csuklójára szalagot tesznek, rajta a baba nevével, hogy össze ne cseréljék őket. A baba jeleket, jelzéseket ad, mielőtt még beszélni tudna. Az oviban jelek különböztetik meg a gyerekeket, amik szinte névvé, személyiségjellé tudnak válni. A nyelv is jelekből áll, s ha tágabban értelmezzük a nyelvet, nyugodtan tekinthetjük jelbeszédnek...
Vitahelyzetek

13. Igaz, igazságos

„Igazad van – mondta Andris a barátjának –, tényleg nem áll jól.” Vajon hogy folytatódhat ez a mondat? Hányféle válasz és folytatás lehetséges? Persze az „Igazad van” is sokféleképpen folytatódhat. Gyűjtsetek „Igazad van” helyzeteket...
Marathoni futó

12. Hír, hírvivő

„Milyen kedves annak az érkezése, aki örömhírrel jön a hegyeken át! Békességet hirdet, örömhírt hoz, szabadulást hirdet. Azt mondja Sionnak: Istened uralkodik!” – Ézsaiás könyve beszél így a szabadulás örömhíréről (52,7). A korábbi fordításban az első mondat így hangzik: „Mily szép, ha feltűnik a hegyeken az örömhírt hozó lába!”