28-2. Kövek beszélnek

, , , Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, ön- és társismeret, kapcsolat, képalkotás, vizualitás, kirándulás, természetismeret, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, kép, galéria, 

A 817 méter magas Nebo-hegyen – képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: 5Mózes 34,1–9; Józsué 3,9–17; 4,1–8.15–24
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, kapcsolati, vizuális-térbeli, önismereti, testi-mozgásos, természeti
  • Tevékenység: Kulcsszavak gyűjtése, beszélő kavicsok, emlékezeti szövegalkotó játék; személyes történet beszélő kavicsokkal: kulcsszavak, jelek, elbeszélés; emlékkövek felfedezése, fotózása a lakóhelyünkön; képek, video megtekintése: emlékkövek a Nebo-hegyen, kilátás a hegyről

 

Az emlékezet kövei (Verbális-nyelvi, kapcsolati, vizuális-térbeli)

Történetünkben fontos szerepet játszik a kő, az emlékkő. A kő időálló anyag, hosszú időn át megmarad, az emlékkő pedig emlékezteti a későbbi nemzedékeket is az adott eseményre.

Készítsünk emlékköveket, „beszélő” kavicsokat, amik a történetre emlékeztetnek minket. Kis csoportokban dolgozzanak a gyerekek: Minden csoport kap 12 kavicsot, amire kigyűjtik és felírják a történet legfontosabb szavait. Ez történhet emlékezetből, de a csoportok használhatják a Bibliát is (Józsué 3,9–17; 4,1–8.15–24).

Majd a kavicsokat összekeverve helyezzék el az asztalon úgy, hogy a kulcsszavak látszódjanak. Most ezek segítségével mondják el újra a történetet a gyerekek a saját szavaikkal úgy, hogy a kulcsszavak is beépüljenek a szövegbe. Egymásnak adhatják át a mondatstafétát egy-egy kavics kivételével.

Fejlettebb nyelvi készségekkel rendelkező csoportot is próbára tévő a játék, ha a köveket felirattal lefelé fordítva helyezzük el az asztalon. Ekkor a történetet elkezdő vagy folytató játékos felfordít egy követ, és a rajta szereplő kulcsszót beépítve mondja a történetet, akkor is, ha a kulcsszó később vagy korábban szerepel a történetben. Nyelvi kreativitást igényel a szó elhelyezése úgy, hogy a szöveg folyamatos és koherens maradjon.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

A sorozat további részeit megtalálod a Történetmesélő Biblia / Ószövetség menüpont alatt.

28-1. Átkelés a Jordánon

, , , Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, gondolkodtató, logikai feladat, képalkotás, vizualitás, természetismeret, ön- és társismeret, kapcsolat, ének, zene, ritmus, 
Szervezési formák:  hittanóra, áhítat, gyermekistentisztelet, csendesnap, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kép, galéria, énekforrás, hanganyag, 

grafika © Kelemen Czakó Rita

  • Bibliai történet: 4Mózes 21,10–26; 5Mózes 31,1–8; 34,1–9; Józsué 1,1– 10; 2,1.24; 3–4
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, logikai-matematikai, vizuális-térbeli, természeti, kapcsolati, egzisztenciális, zenei-ritmikus
  • Tevékenység: Névkereső betűjáték, kavicsalakzat, kakukktojás; bibliai történetmesélés: megérkezés a Jordánhoz, csodás átkelés a folyón; új kavicsalakzat, a történet felidézése emlékezetből; zenehallgatás, énektanulás, dalszöveg értelmezése

 

Névbújócska (Verbális-nyelvi, logikai-matematikai, vizuális-térbeli)

A névbújócskával már találkoztunk a 14-1. leckében, ahol Jákób gyermekeinek a nevét kellett a betűrácsban megkeresni. Most is ezt a betűrácsot vesszük elő, némileg módosított állapotban: nem szerepel Dina neve, viszont megtaláljuk rajta a Jordán folyó nevét.

A bevezető játékot kis csoportokban végezzék a gyerekek. Csoportonként kapjanak egy betűrácsot (feladatleírással letölthető formában megtalálható a csatolt mellékletben), valamint 12-12 lapos kavicsot és egy-egy alkoholos filctollat. A feladat a következő: Keressék meg a betűrácsban Jákób (vagyis Izráel) fiainak a nevét. A neveket írják rá egy-egy kavicsra, és rendezzék azokat valamilyen alakzatba.

Minden csoport mutassa be, milyen alakzatot rakott ki, és miért. Minden jól megindokolt választ fogadjunk el (lehet pl. csillag, kör, 3×4-es raszter, kút, sátor stb.)

Van még egy név a betűrácsban, egy kakukktojás. Ki találja meg? – Miért lóg ki a név a többi közül? Hogy kerülhet oda mégis?

Megoldókulcs:

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

A sorozat további részeit megtalálod a Történetmesélő Biblia / Ószövetség menüpont alatt.