Áldott ünnepet és ünnep utánt kívánunk minden Olvasónknak!

 

Részletek
Ódor Fanna Szívöltöztetés című könyvéből
(Parakletos Könyvesház, 2022)

Illusztráció: Bódi Kati

 

 

Fekete karácsony

 

December 24 reggelén anyáéknak még elintéznivalójuk akadt, ezért Rékára a Papa vigyázott. A máskor mindig vidám és cserfes kislány az ablakban ült és duzzogott. Most nem rohant nagyapja elé, ahogyan szokott, még a háta is csupa morcosság volt, és néha hirtelen mozdulattal a szeméhez kapott. Boldizsár odaballagott az ablakhoz, és megállt a kislány mögött. Óvatosan megsimogatta a hátát, de nem szólt semmit. Hallgattak. Néztek ki az ablakon. Ugyanazt látták, csak a férfi egy fejjel feljebbről. Pontosabban, ugyanazt nézték, de nem ugyanazt látták. A férfi látta az utca túloldalán lévő házak mögül előbukkanó Nap halvány korongját, a kerítésük szépen megmunkált léceit, amit Rékával együtt festettek le a nyáron, látta a télire levetkőzött fák csupasz ágait, rajtuk a közösen eszkábált madáretetőkkel, az egy-két megmaradt hófoltot az udvar árnyékos helyein, a kutya- és macskanyomokat a sáros talajon. Látta a betonjárdát, ami a kiskapuhoz vezet. A piros postaládához, amit mindig a kislány ürít. Ahhoz, hogy elérje, fel kell kapaszkodnia a kerítésre.

A kislány nem látta sem a kerítést, sem a postaládát, sem a madáretetőket, ő csak a Napot látta, és a sarat. Nem látott más színt, csak feketét.

Meg is szólalt. A hangja egyszerre volt sírós és dühös:

– Fekete. Minden fekete. Fekete karácsony.

A férfi nem szólt semmit, nagy tenyerét a kislány hátán pihentette. Ő hátrafordította fejét, nagyapjára nézett – könnyes szemei most egy szomorú tenger háborgó vizéhez hasonlítottak –, és azt kérdezte:

– Miért olvadt el a hó? Olyan gyönyörű fehér volt minden! – Úgy nézett a férfira, és úgy panaszkodott, mintha tőle várná a megoldást.

– Hiába minden! Olyan szépen rendbe tettem a szobámat… segítettem anyunak takarítani… a mamával sütöttünk… apával én tettem fel az égőket… és napok óta jó voltam… mégsem lesz tökéletes a karácsony.

– Milyen a tökéletes karácsony? – szólalt meg végre a férfi.

– Fehér.

– Ennyi? Fehér… más nem kell hozzá?

– De. De minden más megvan. De ha nem fehér, nem szép. Papa, most mi lesz?

Olyan édesen kérdezte, hogy a férfi elmosolyodott. A folytatáson még inkább:

– Pedig imádkoztam is. Amikor esett a hó, kértem Istent, hogy maradjon meg karácsonyig. De ha már elolvadt, nem baj, tegnap arra kértem, hogy ma hulljon újra. Biztosan van még hava… küldhetne belőle…

– Mi változna a hótól?

– Minden! A fehér karácsony az igazi! Olyan szép, mint a mesekönyvekben. Hát ez a legszebb ünnep, nem?

– Igen. Ez az egyik legszebb ünnep. De nekem a te születésed is ünnep volt. És akkor sem esett a hó.

– Papa! – szólt rá játékosan. – Én nyáron születtem! – és most legalább egy picit elmosolyodott. – De ez Jézus születésnapja!

– Azt tudod, Kicsim, hogy Jézus születésekor sem volt hó?

– Tényleg? – ámult el Réka.

– Bizony ám! A mi karácsonyunkhoz hozzátartozik a hó. Általában ilyenkor, december végén esni szokott. De például a Földgolyó másik felén, távoli országokban, fürdőruhában karácsonyoznak az emberek.

Réka hirtelen szóhoz sem jutott. Teljesen meglepték az elhangzottak. Aztán visszatért a saját érveihez:

– De nálunk a fehér karácsony a szép.

Közben már teljesen megfordult az ablakban, így szemben ült a nagyapjával. A férfi szelíden nézett rá:

– Igazad van: amikor fehér a karácsony, akkor mindenki könnyebben ráhangolódik az ünnepre. Úgy is mondhatnám, hogy úgy könnyű! Így pedig egy feladat: meg tudod oldani hó nélkül is? Tudod, Réka – kezdett mesélni, miközben a kislány mellé ült az ablakba –, amikor én akkora voltam, mint te, általában fehér volt a karácsony. De azon kívül nem sok minden volt. Sokszor még karácsonyfánk sem, csak az édesapám szerzett valahonnan egy fenyőágat, az lett a fánk. Nem volt szaloncukor és díszek, örültünk, ha alma és dió akad. Égősor sem volt. Néha még áram sem. Kicsi gyertya világított. Ajándékot egymásnak készítettünk. De édesanyám mindig megoldotta, hogy karácsonykor finomat együnk, és édesapám mindig olvasott a Bibliából. Amit mi is szoktunk, a Lukács evangéliumából. Attól volt szép ez az este. Szinte semmink sem volt, de együtt volt a család, és éreztük, hogy a Jóisten velünk van. Mintha akkor született volna.

Réka odabújt a nagyapjához, majd miután végiggondolta a hallottakat, felnézett rá, és azt mondta:

– Én is ilyen karácsonyt szeretnék!

– Milyet? Ilyen szegényeset?

– Neeem. Ilyen szereteteset.

– Rendben, Kedves! Akkor tegyünk érte, jó? Mit szólnál, ha elsőként abbahagynád a duzzogást? Meg a szomorkodást. Persze csak ha nem annyira ragaszkodsz hozzá.

Réka most már tiszta szívből mosolygott. Még a szoba is világosabb lett tőle.

– Papa, megvársz, amíg beszélek a Jóistennel?

– Örömmel.

A kislány úgy fészkelte magát a nagyapja ölébe, hogy kilásson az ablakon. Végignézte újra a tájat, amit az ablak látni engedett, arcát a Nap felé fordította, és nyitott szemmel elkezdte. Csak úgy halkan, csendesen:

– Köszönöm, Istenem, hogy süt a Nap. És köszönöm, hogy a hópihék visszamennek Hozzád. Tudom, hogy majd küldesz újat, de nem baj, ha nem most. Köszönöm, hogy este karácsony lesz. Nagyon szeretem. Nagyon vártam, Te úgyis tudod. Olyan jó, hogy vidám lettem. Köszönöm, hogy a Papát küldted hozzám, és ő olyan okos. Olyan okos akarok lenni, mint ő. Kérlek, hogy este érezzük Jézus születését. – Picit elhallgatott, majd gyorsan még hozzáfűzte: – És bocsánatot kérek, hogy hisztiztem. Szeretlek! Ámen.

– Téged is szeretlek, Papa! – és átölelte a nagyapja nyakát.

 

***

 

Réka már békésen és elégedetten aludt szent karácsony éjjelén, amikor hatalmas pelyhekben hullani kezdett a hó. A hópihék, mint játékos angyalok, szinte kézen fogva táncoltak le a sötét földre, hogy reggelre gyönyörű fehérbe vonják a tájat.

De ez Rékától többszáz kilométerre történt. Az ő karácsonya enélkül is tökéletes volt.

 

Karácsony után

Nem lehet elrontani

 

– Anya, mikor lesz karácsony?

– Egy év múlva.

– Mennyit kell addig aludni?

– Minden este egyet. De ha fáradt vagy, napközben is lehet.

– Mit fogunk addig csinálni?

– Szeretni. Amire a karácsony tanít.

– Akkor minden napunk karácsony lesz!!! Akkor már nem is kell várni.

– Nagyon jól mondod.

– És megtaníthatok mást is szeretni?

– Hát persze.

– Hogyan? Mit kell mondani?

– Néha semmit. Legalábbis a száddal. Elég, ha a szíved beszél.

– És ha jól csinálom, meglátják a Jóistent?

– Ha jól csinálod, igen, hiszen Isten a szeretet.

– És ha nem jól csinálom?

– Akkor közelebb kell menned a Szeretet forrásához: Istenhez. Mint, amikor fázol, közelebb mész a tűzhöz.

– És ha elrontom?

– Nem lehet elrontani. Csak gyakorolj!

– És ha gyakorlok, jobban tudok szeretni jövő karácsonyra?

– Ha komolyan veszed, igen. Ha nem, egy élet is kevés rá…

 

Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  képalkotás, vizualitás, barkácsolás, kézművesség, módszertani segédanyag, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, családi alkalmak, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: Lukács 2,1–20; Máté 2,1–12; János 8,12
  • Intelligenciatípus: Vizuális-térbeli, természeti, egzisztenciális
  • Tevékenység: Ablakdíszek készítése papírkivágással, hajtogatással, kollázzsal, festéssel

 

Az ablak a ház, az épület szeme és tükre. Nem mindegy, mit látunk rajta keresztül, illetve mit látnak rajta kívülről. Nem véletlen, hogy szakrális terek ablakait valamilyen ornamentika, színes berakás, üvegkép díszíti, képjellel látja el. Templomokba így került üvegablak, már a középkorban, fény által mesélve el a szemlélőnek a Biblia üzeneteit. Az üvegművészet mindig is drága volt, és komoly szakértelmet igényel a mai napig. De ma már sokféle minőségű és színű papír áll rendelkezésünkre, amivel hasonló hatást érhetünk el az üvegfelületen. A papír míves, mégis egyszerűbb kézi munkával alakítható, akár a kisgyerekek számára is. Sőt az üvegfestés sem lehetetlen.

Alábbiakban olyan ötleteket gyűjtöttünk össze, amelyek a karácsony ünnepét gazdagítják az ünnepről beszélő-mesélő ablakszemekkel. Így lehet a karácsony még inkább a szemünkben és szívünkben tükröződő fény és annak Ura, a Világ Világossága ünnepévé. 

A képen hópelyhek papírkivágással (forrás: 123RF).

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, drámajáték, élménypedagógia, ön- és társismeret, kapcsolat, barkácsolás, kézművesség, képalkotás, vizualitás, érzékszervi játék, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, családi alkalmak, ünnepi műsorok, programok, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: Ézsaiás 9,5; 11,6–7; Lukács 2,1–20
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, testi-mozgásos, kapcsolati, önismereti, egzisztenciális, vizuális térbeli
  • Tevékenység: Karakterválasztás, ajándékterv, szerepjáték plüssállatokkal; érzékelő játék: tárgyfelismerés tapintással, ajándékozó és ajándékozott megnevezése; ajándékpantomim, ajándékváró beszélgetés; mintás csomagolópapír készítése

 

Meseerdő ajándéka (Verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális)

Sokféle állattal találkoztunk már a történetekben, dalokban, versekben a jászol körül, amiben az újszülött Jézus feküdt. Volt szó arról, hogy milyen állatok éltek akkoriban Jézus szülőföldjén, és mesés módon is eljátszottunk egy Jézust köszöntő állatseregletet. Most ezt a játékformát folytathatjuk, az ajándékokra, ajándékozásra fókuszálva.

A gyerekek válasszanak egy-egy plüssállatot a játékkészletünkből. (Ha nem jut mindenkinek, megkérhetjük a gyerekeket, illetve a szülőket, hogy hozzanak be a foglalkozás idejére egy-egy kedves plüssállatot otthonról.)

Képzeljétek, az állatok a Meseerdőben megtudták, hogy a kis Jézus megszületett. Ő lesz a világ megváltója, ami az állatok számára is örömöt, békességet fog hozni. Nem kell rettegniük egymástól, békében élhetnek együtt, a farkas a báránnyal lakik, a tehén a medvével legel majd (Ézsaiás 11,6–7). Hát hogyne lenne öröm az állatok között is. El is határozzák, hogy Meseerdő küldöttsége is felkeresi a kis Jézust, és köszöntik, ajándékot is visznek neki. Vajon ki mit küld? Melyik állat mivel köszönti Jézust?

 

A gyerekek kis csoportokban kuckózzanak össze, és beszéljék meg az állataik nevében, ki mit küld ajándékba Jézusnak. (Pl. a mókus mogyorót, a süni fenyőtobozt, a nyuszi sárgarépát, a cica gombolyagot, hogy a kis Jézus is tudjon játszani stb.)

Miután a csoportok megbeszélték, meséljék is el, mi mindent küldenek az állatok a kis Jézusnak. Sorban játsszák el, hogy ajándékaikat beleteszik egy zsákba vagy dobozba.

Végül válasszanak az állatok küldöttséget (nem tódulhat oda az összes állat, a kisbaba megijedne), és a küldöttség tagjai keressék fel Meseerdő ajándékaival a jászolban fekvő gyermeket.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  barkácsolás, kézművesség, képalkotás, vizualitás, mozgásos játék, drámajáték, élménypedagógia, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, csendesnap, ünnepi műsorok, programok, családi alkalmak, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kép, galéria, kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: Lukács 2,1–20; Máté 2,1–12
  • Intelligenciatípus: Vizuális-térbeli, testi-mozgásos, kapcsolati, verbális-nyelvi
  • Tevékenység: Betlehemi helyszínek kialakítása: térrendezés a teremben; szereposztás, spontán szerepjáték; barkácsolás: betlehemi istálló és alakjai újrahasznosított és természetes anyagokból

 

Terembetlehem (Vizuális-térbeli, testi-mozgásos, kapcsolati, verbális-nyelvi)

Építsük át a teret a terem mozgatható bútoraival úgy, hogy a karácsonyi történet helyszíneit jelenítsék meg. A terem egyik felében lehet a város, szélén az istállóval. Másik felében a város környéki legelő, a juhnyájjal.

Istállóként lapjára fordított asztalokkal, egymásba tornyozott székekkel kiváló kuckót lehet építeni, aminek egyik oldala nyitott, így játékra jobban alkalmas. A bútorok tetejére lepeltakarót is tehetünk, így sátorszerű lesz az építmény. Az istálló közepére kerülhet a már korábban (vagy most) elkészített dobozjászol, benne és körülötte szalmával vagy a szalmát pótló leplekkel, takarókkal.

Házak is épüljenek az istálló köré, szintén asztalokkal és székekkel, valamint leplekkel. A térépítésbe szekrényt, polcot, is bevonhatunk, ráhelyezve egy-egy lepeltartó rudat.

A terem másik felében lehet a legelő, amin szőnyegek nyújtanak lehetőséget a nyáj letelepedésére, esetleg székek jelezhetnek egy-egy fát, bokrot, más tereptárgy nincs.

Ha elkészültünk a helyszínekkel, és be is rendeztük azokat, mindenki kaphat valamilyen szerepet: Mária, József, angyal, fogadós, városlakók, pásztorok, állatok a legelőn, az istállóban. A szereplők „jelmeze” egy-egy kendő, sál vagy sapka lehet. Az állatok számára készíthetünk papírfüleket is, amit a sapkára tűzünk vagy a felhajtott sapkaszélbe dugunk.

Ha mindenki elkészült és elhelyezkedett a szerepe szerint, kezdődhet a spontán szerepjáték a pedagógus moderálásával, nem betanult szerepek szerint.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, ének, zene, ritmus, mozgásos játék, képalkotás, vizualitás, drámajáték, élménypedagógia, természetismeret, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, csendesnap, ünnepi műsorok, programok, 
Tudomány területek:  művészetek, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, online szöveg, kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: Lukács 2,1–20
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, testi-mozgásos, természeti, kapcsolati, egzisztenciális, vizuális-térbeli
  • Tevékenység: Vers, versdal meghallgatása, felelgető éneklése kísérő mozgással; bariálom: mesélés, rajzolás; filmrészlet megtekintése a bárányok mozgásáról, baritorna: ugrás-gyakorlatok, baritánc; Meseolvasás/hallgatás, beszélgetés, illusztráció készítése; bárányfigurák készítése papír, fonal segítségével, játék a bárányokkal

 

Bárány-dal (Verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, testi-mozgásos)

A karácsonyi történetben szerepel egy nyáj, amit pásztorok őriztek Betlehem mellett a szabad ég alatt.

Mit csináltak a juhok, a bárányok egész nap a mezőn?

Nappal legelésztek, forrásvizet ittak, este lepihentek, elaludtak és álmodtak. Vajon miről?

Ti milyennek képzelitek egy bari álmát? Meséljetek róla. Le is rajzolhatjátok.

 

Olvassuk fel Miklya Zsolt Bárány-dal című versét. Kitalálhatunk egyszerű dallamot hozzá, és olvashatjuk dallamosan. Vagy meghallgathatjuk a Paulik Családi Zenekar dalfeldolgozását a Dúdoló című CD-ről.

 

Aluszik a báránynép,
bóbiskol a pásztor,
elhamvad a pásztortűz,
csillagrőzse lángol.

Álmodik a báránynép
pásztor erejéről,
vigyázó szem figyeli
csillag mezejéről.

Köszönget a napsugár,
fölserken a pásztor,
harmatgyöngyös fű között
bárány lépte táncol.

 

Felelgetve mondjuk vagy énekeljük a Bárány-dalt a gyerekekkel. Az első két szakaszt lassabban, ringatózva, mintha altató lenne. Énekelhetjük az Aludj, baba, aludjál kezdetű altatódal dallamára is (kotta elérhető a címre kattintva).

A harmadik szakaszt frissebben, táncritmussal. Akár fel is ugorhatnak és tánclépésekkel kísérhetik a dalt a gyerekek.

 

Báránytorna, báránytánc (Természeti, testi-mozgásos, zenei-ritmikus)

Hogy táncol egy kisbari? Láttátok már, hogyan ugrálnak a bárányok?
Az Ugrándozó bárányok című tankocka videórészletén megfigyelhetjük (elérhető a címre kattintva).

Kép: 123RF

Végezzünk a gyerekekkel mi is játékos mozgásokat:

  • Emeld fel a két kezed az ég felé;
  • nyújtózz minél magasabbra;
  • ugrálj az ég felé, mintha el akarnád érni

 

  • Páros lábbal ugorj terpeszbe, nyújtsd ki a karod oldalra;
  • hajolj le, és két kézzel csiklandozd meg a bokád;
  • nézz a lábad között hátra – milyen a világ fordítva;
  • hajolj vissza, és ugorj páros lábbal egy jó nagyot.

 

  • Fuss helyben lassan, majd gyorsabban;
  • közben kapkodd fel a sarkad a popsidhoz;
  • majd emelgesd a térded;
  • fuss tovább helyben, és egyszer csak ugorj jó magasra.

 

Táncoljunk a Bárány-dal harmadik szakaszára, aminek a ritmusa:

 

Köszönget a napsugár,                      ti-ti-ti-ti   ti-ti-tá
fölserken a pásztor,                            ti-ti-ti-ti   tá-tá
harmatgyöngyös fű között                  ti-ti-ti-ti   ti-ti-tá
bárány lépte táncol.                           ti-ti-ti-ti   tá-tá

 

Körbe állunk kézfogással, és a dal szövegére/dallamára tánclépésekkel mozgunk: Negyed értékenként lépünk, jobbra jobb lábbal kezdve, soronként irányt váltva, utolsó szótagra a láb lendítve kirúg. Majd fordítva, bal lábbal ismételjük ugyanezt.

 

Fekete bárányka (Verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális, vizuális-térbeli)

Vajon mi lett az ugrándozás, a báránytánc eredménye Döbrentey Ildikó
A fekete bárányka című meséjében? Figyeljenek erre a gyerekek, miközben felolvassuk a mesét (elérhető a címre kattintva). (A záró szakasz utolsó két bekezdését és a háromkirályokra utaló bekezdést nem fontos a kisgyerekeknek elolvasni. Befejezésként bőven elég, ahogy a bari békésen elszenderedik.)

A mesét megtaláljuk a Pehelyszárnyak című irodalmi szöveggyűjteményben is (Kálvin Kiadó, Bp, 2022, 36-38. o.)

 

Majd beszélgessünk a kérdések alapján:

Mit csinált a bárányka, mielőtt a többiek csúfolni kezdték volna?
Miért bántották őt valójában? Tehet-e arról egy kisbárány, hogy ugrándozik, jó kedve van? Tehet-e arról, hogy más a színe, mint a többieknek?
Mit tettek a társai? Mivel csúfolták? Volt-e alapja a csúfolódásnak?
Hol hagyták magára a többiek a fekete báránykát?
Mit tett a bari? Hova jutott? Ott kivel találkozott?
Egy napon kik érkeztek a rétre? Mit tett velük a bárányka?
Mi történt éjszaka? Mitől lett a báránykának jókedve? Mit tett örömében?
Hogyan viselkedett a fehér birkákkal, amikor az istállóhoz érkeztek?

 

Beszélgetés után a gyerekek rajzolják le a meséből azt a jelenetet, ami a legjobban tetszik nekik. Kollázsképet is készíthetnek színes és mintás papírokból. A kollázstechnikát, papírapplikációt rajzzal együtt is jól lehet alkalmazni. A színes papírfolttal kiemelhetünk, hangsúlyozhatunk formákat, a vonalas elemekkel pedig kiegészíthetjük, részletezhetjük azokat.

 

Fonalbárányok (Vizuális-térbeli, kapcsolati, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus)

Készítsünk bárányfigurákat fonallal körültekerve. Elég a bárány fejét és testét megrajzolni és kartonból kivágni. A lábak helyére csíptessünk két csipeszt, majd a fonallal tekerjük körbe az állatot! A gyerekek dolgozhatnak fehér és nyers színű fonallal, de barna, drapp és fekete fonallal is. (Lásd a képet itt.)

Állítsunk össze az elkészült barikból egy nyájat, amiben mindenféle színű bari van. Válogassák szét a gyerekek a nyájat fehér és színes barikra. A fehérek közé válasszanak a színesek közül egy fekete bárányt, és játsszák el a figurákkal a mesét. Végül a békéltetés gesztusával tereljék össze megint a fehéreket és színeseket, és fektessék le őket pihenni.

Elmondhatjuk vagy elénekelhetjük felettük a Bárány-dal első két versszakát.

És mesélhetünk arról, hogy vajon most miről álmodhatnak a bárányok?

 

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, természetismeret, ének, zene, ritmus, drámajáték, élménypedagógia, ön- és társismeret, kapcsolat, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, hittanóra, csendesnap, ünnepi műsorok, programok, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, hanganyag, online szöveg, 
  • Bibliai történet: Lukács 2,1–20; Máté 2,1–12
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, természeti, zenei-ritmikus, testi-mozgásos, kapcsolati, egzisztenciális
  • Tevékenység: Állatnevek gyűjtése, zenehallgatás, mímes-mozgásos játék plüssállatokkal; történetmesélés, betlehemes ének tanulása; betlehemes dramatikus játék jelzésszerű jelmezekkel; vers megismerése, beépítése a betlehemes játékba

 

Állatok Jézus körül (Verbális-nyelvi, természeti, zenei-ritmikus, kapcsolati, testi-mozgásos)

Kérdezzük meg a gyerekeket, tudják-e, milyen állatok lehettek az istállóban a jászol körül? Gyűjtsük az állatok nevét, nem baj, ha egy állatfajt több név is jelez. Pl.: ökör, boci, tehén, csacsi, szamár, juh, bárány, kecske, gida, de lehetett tyúk vagy kakas is.

Hallgassuk meg a Kaláka együttes előadásában Az állatok Jézus előtt című karácsonyi dalt (elérhető a címre kattintva, szövege elérhető itt).

Figyeljék meg a gyerekek, a dal szerint milyen állatok mentek el Jézushoz, és melyik állat mit vitt neki!

A dalban szerepel nyuszi és kacsa is, olyan állatok, amelyek nem voltak Betlehemben. De az ünnepbe minden állat és ember belefér, ez benne az evangélium.

Kép: 123RF

Vegyünk elő a gyerekekkel plüssállatokat, mindenki válasszon egyet. Majd egyenként vagy párban, kis csoportokban menjenek oda az állatok a jászolhoz, és vigyenek valamit a kis Jézusnak, vagy csináljanak valamit a jászolbölcső körül, ami jókedvre deríti a gyermeket. Lehet ez ének, tánc vagy bármilyen mutatvány, amit az állatszereplő végez.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, ének, zene, ritmus, barkácsolás, kézművesség, ön- és társismeret, kapcsolat, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, hittanóra, csendesnap, ünnepi műsorok, programok, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, hanganyag, online szöveg, 

Képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: Lukács 2,1–7
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális, zenei-ritmikus, vizuális-térbeli, természeti
  • Tevékenység: Történetolvasás/hallgatás, karácsonyi népénekek hallgatása, éneklése, műsorba illesztése; karácsonyi vers megismerése, beszélgetés, dallampróba; jászolbölcső készítése; jókívánságok, ajándékok Jézusnak, adománygyűjtés

 

Dorka és Tádé Betlehemben (Verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális)

Miklya Luzsányi Mónika adventi történetében egy testvérpár készül a kistestvérük fogadására. S miközben játékosan átélik a várakozás izgalmát és örömét, apával beszélgetve a betlehemi születéstörténet is megelevenedik.

Babaváró testvérek című anyagunkban (04-1.) már ajánlottuk a történetet, és közöltük első felét. Most felolvashatjuk a történet másik felét is, vagy felidézhetjük beszélgetés formájában, ha előző alkalommal felolvastuk a gyerekeknek a teljes történetet.

 

Miklya Luzsányi Mónika: Dorka és Tádé Betlehemben (részlet)

– Egy igazi angyal?
– Bizony! És ez az angyal azt mondta Máriának, hogy a fia lesz a világ legnagyobb királya.
– Hű, akkor biztos királyi palotában született meg! Bíborban, bársonyban!
– Vagy egy menő klinikán!
– Nem, nem. Nem királyi palotában, nem is kórházban. Hanem egy rozzant istállóban.
– De miért?
– Ez nem igazság!
– Azért, mert Jézus szülei, Mária és József nagyon szegények voltak. József csak egy egyszerű ács volt. Nem volt sok pénze. Amikor Jézus születését várták, Betlehembe kellett menniük, mert népszámlálást rendelt el a császár. És mire odaértek, a városban már minden szállás tele volt.
– És hova fektették a Kisjézust?
– Egy jászolba. Az állatok etetőjébe. Puha szalma volt a párnája. Mária a kendőjével takargatta be, hogy meg ne fázzon. A barik puha gyapjukkal melengették, bocik és csacsik vigyázták az álmát.

 

Karácsonynak éjszakáján (Verbális-nyelvi, zenei-ritmikus)

Hallgassuk meg a Karácsonynak éjszakáján kezdetű népéneket az Ovitévé oldaláról (kattints a címre), ami szintén a születéstörténetről szól:

 

Karácsonynak éjszakáján,
Jézus születése napján
Örüljetek, örvendjetek:
A kis Jézus megszületett!

Jézus ágyán nincsen paplan,
Jaj, de fázik az ártatlan!
Hogy is lehetne bundája,
Elveszett a báránykája.

Vedd le pásztor a bundád!
Takard be a Jézuskát!

 

A népéneknek több változata is ismert, a Csongrád megyei Tápén gyűjtött változat néhány versszaka jól kiegészíti a képet:

 

Karácsonynak éjszakáján,
Jézus születése napján
Örüljetek, örvendjetek:
A kis Jézus megszületett!

Nincs a Jézus ágyán paplan,
Jaj, de fázik az ártatlan!
Takargatja édesanyja
Dirib-darab posztókába.

Nincs a Jézusnak bundája,
Posztóba van bepólyázva.
Elveszett a báránykája,
Miből lett volna bundája?

Kirje, kirje, kisdedecske,
Betlehemi hercegecske,
Azért nekünk jót szereztél,
A pokoltól megmentettél.

 

Énekeljük a gyerekekkel a dal egyszerű vagy bővebb változatát. Ha karácsonyi műsorral készülünk, a műsorba is beépíthetjük, akár párbeszédes, akár felelgető szóló-kórus formában.

Majd beszélgessünk: Mit tudtunk meg a dalból az újszülött kis Jézusról?

Kép: 123RF

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

 

A gyermekek számára fontos kérdés: hányat alszunk, még Mikulásig? – Régen úgy tartották, hogy a nap napnyugtával véget ér, onnantól már a másik nap jön, ezért a névnapokat is hagyományosan nem az adott naptári napon ünneplik, hanem az előestéjén. Miklós napját megelőző este jár a Mikulás is, a gyerekek kiteszik szépen kitisztított cipőjüket, és Miklós-nap reggelén lelik meg az ajándékot. Az óvodai és iskolai Mikulás-ünnepséget sokszor már hamarabb megtartják, persze a gyerekek számára oly fontos ajándékozás ezzel nem ér véget, mert mindjárt itt a karácsony, és jön a „Jézuska”. Eredetileg a német „Christkind”, de mára már igazi magyaros csengésű neve lett, a december így különleges idő a gyerekeknek és a gyerekes családoknak, tele van titokzatossággal és ajándékkal.

 

Sok gyerek fejében a Mikulás és a Jézuska összemosódik, hisz mind a kettő félig mesebeli lény, hasonló piros ruhában jár, és titokban ajándékot hoz. Ehhez jön még a télapó, akit a kommunizmus idején a túl vallásosnak tartott Mikulás és Jézuska mellé, azok ellensúlyozására vezettek be az óvodai, iskolai ünnepségek állandó szereplőjeként. Télapó, eredetileg „Tél Apó” – Gyed Maroz az orosz népmesékben a tél és a fagy ijesztő jelképe volt. Nálunk úgy tették elfogadhatóvá, hogy jóságos bácsikát csináltak belőle, még a Mikulást váró gyerekdalt is átírták a kedvéért. Nem is volt nehéz, mert jól rímel: „hull a pelyhes fehér hó, jöjj el kedves télapó” – a rím eredetileg: „kezdődik a havazás, érkezik s mikulás” volt.

 

A legtöbb gyerek képzeletében a három ajándékozó titokzatos lény, a Mikulás, a Télapó és a Jézuska teljesen egybemosódik és összekeveredik, sokszor még a felnőttek szóhasználatában is. Ezért kell odafigyelni, hogy mit mondunk ezekről a gyerekeknek, különösen a keresztyén családokban, hiszen minden gyerek életében eljön a pillanat, amikor megtudja, hogy a Mikulás nem egy élő személy, hanem a felnőttek játéka. Ez a felismerés legtöbbször a serdülőkorban jön el. Jó esetben még segít is a gyerek fejlődésében, hiszen így gondolkodik: „Amíg kisgyerek voltam, elhittem a Mikulás-mesét, de most már kinőttem ebből a korból.” – Tehát segít neki felnőtté válni, de ennek következményei is vannak, mert továbbgondolja, hogy már nem kell hinnie az ilyen gyerekmesékben. Épp itt lehet a gond, ha ezt a gyereket a szülei a keresztyén hitben nevelik, és a gyermek fejében nemcsak a Mikulás, a télapó és a Jézuska személye mosódik össze, hanem negyedikként a bibliai Jézus személye is, akkor a gyermek könnyen folytatja a sort: „Most már nem kell hinnem ezekben sem, mert ha az egyiknél eddig nem mondtak igazat, akkor Isten meg Jézus is biztosan ugyanilyen kitalált, kisgyerekeknek való figura.” – Ezzel a serdülőben mindaz megkérdőjeleződik, amit hittanórán, istentiszteleten vagy a szüleitől Jézus Krisztusról hallott, és ezzel az egyébként éppen ebben a korban még erősen formálódó keresztyén hitét veszélyeztetjük.

 

„De hiszen ez a DD Mikulás!”

 

Mi akkor a megoldás? Legjobb, ha a gyereknek az igazat mondjuk már négyéves korában is, akkor tizennégy éves korában sem kell mást mondani, ezzel a gyermek számára a szülő szavahihetősége sem kerül veszélybe. Fontos dolog, hogy a gyermek nevelésében résztvevő felnőttek ebben a kérdésben egyformán beszéljenek a gyerekkel, szülők, nagyszülők, felnőtt rokonok, pedagógusok, főleg, ha a gyerek egyházi óvodába vagy iskolába jár, jó ezt az ottani pedagógusokkal is egyeztetni, hogy ne okozzunk a gyerek fejében még nagyobb zavart. – Mit mondjunk akkor a gyerekeknek? – A karácsonyfáról és az ajándékokról mondjuk ezt: „Karácsonykor az ünnepeljük, hogy az Úr Jézus, Isten fia eljött ebbe a világba, és kisgyermekként megszületett. Isten ennyire szerette a világot, hogy ideadta érte a legnagyobb ajándékot, az ő egyszülött fiát. Ezért mondjuk, hogy a karácsony a szeretet ünnepe, ezért adunk mi is ajándékot nektek, mert szeretünk benneteket, ezért állítunk karácsonyfát, ezzel is ünneplünk karácsonykor.” (Felesleges azt mondani, hogy a karácsonyfát a „Jézuska hozza”, hiszen tudjuk, hogy nem így van.)

 

A Mikulásról pedig ezt mondhatjuk: „A mikulás-ajándékozás a felnőttek játéka, hogy meglepjék a gyerekeket. Azért csinálják titokban, mert így izgalmasabb, ha a gyerekek nem tudják, hogy ki a Mikulás. Olyan ez, mint amikor egy orvossal találkozol a buszon vagy az utcán, ha nincs rajta fehér köpeny, nem ismered fel, hogy ő orvos, de ha bemégy a kórházba vagy a rendelőbe, ott van a doktor bácsi vagy néni, fehér köpenye van, erről rögtön tudod, hogy ő az orvos. A Mikulás is itt él a közeledben, de a piros kabátját csak Mikulás-napra veszi elő, hát éppen ez az érdekes benne.”

 

Közzéteszi: Győri István, református lelkész, egyetemi tanár

 

Használati jog típusa:
  • Az általam (mint szerző, közzétevő által) feltöltött anyag engedélyem nélkül kereskedelmi forgalomba nem hozható.
  • Valamint:
  • a szerző engedélyével belső használatra, oktatási célra sokszorosítható, másutt azonban nem publikálható.