Képforrás: 123RF

  • Alapige: 2Mózes 3,2; 1Sámuel 16,13; Zsoltárok 42,3; Máté 3,13–17; János 1,32; 3,8; ApCsel 2,1–13; János 7,37; 1János 2,27
  • Intelligenciatípus: Kapcsolati, vizuális-térbeli, verbális-nyelvi, logikai-matematikai, testi-mozgásos
  • Tevékenység: Drámajáték: bibliai történet a „nézők” szemével; a Szentlélek jelképei: szél-galamb, tűz, olaj, víz – igék csoportosítása; papírgalamb készítése és röptetése

 

Szentlélek galamb (Kapcsolati)

Jézus megkeresztelésénél a Szentlélek, mint egy galamb, leszállt Jézusra.

Ezen az alkalmon sokan ott voltak, mint ahogy pünkösdkor, a Szentlélek kitöltésekor is. A gyerekek alkossanak kis csoportokat. Legyenek ők a „nézők” azon a két eseményen, ahol megjelent a Szentlélek. Játsszák el a jelenlevők reakcióit úgy, hogy akik csak őket látják, azok számára is világos legyen, mi történik. (Tehát a gyerekek nem Jézust, Keresztelő Jánost vagy a tanítványokat jelenítik meg, hanem azokat, akik tanúi voltak ezeknek az eseményeknek.)

 

Lélek-jelképek (Vizuális-térbeli, verbális-nyelvi, logikai-matematikai)

A Szentlélek jelképei közé tartozik a szél és a galamb (levegő, szárnyak), a tűz (tűzlángok), az olaj és a víz. Számos ige utal Isten Lelkére ezekkel a természetből vett képi jelekkel. Az alábbi tankockán megjelenő igéket csoportosítsuk a Lélek-jelképek szerint.

A tankocka elérhető itt: Lélek-jelek –––––––––––––––––––––––––––––––––––– Képforrás: 123RF

Az igék csoportosítása:

SZÉL-GALAMB

  • Nem tudod, honnan jön és hová megy. – János 3,8
  • Láttam, hogy a Lélek leszállt az égből. – János 1,32

TŰZ

  • Lángnyelvek jelentek meg előttük. – ApCsel 2,3
  • Ég, de mégsem ég el a csipkebokor. – 2Mózes 3,2

VÍZ

  • Ha valaki szomjazik, jöjjön hozzám, és igyék! – János 7,37
  • Isten után szomjazik lelkem, az élő Isten után. – Zsoltárok 42,3

OLAJ

  • Testvérei körében fölkente… az Úr lelke szállt Dávidra. – 1Sámuel 16,13
  • Amire az ő kenete tanít meg titeket, az igaz. – 1János 2,27

 

Szél, galamb, Szentlélek (Vizuális-térbeli, testi-mozgásos)

A Szentlélek kiáradásakor a tanítványok széllökéseket éreztek. A Szentlélek egyik jelképe a galamb. Ebben a kézműves munkában ezt a két jelképet kapcsoljuk össze. Egy olyan (nagyon egyszerű) galambforma papírmadarat készítünk, amit a gyerekek röptetni tudnak a szélben, mint egy papírsárkányt.

A videón (0:20-tól) követhetjük a madár elkészítésének módját: Madársárkány készítése

Ezen a weboldalon a fázisműveleteket láthatjuk, további képek és videófelvétel mellett: Egyszerű madársárkány

 

 

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Zsoltárok 55,7; Ézsaiás 60,8; ApCsel 1,9–11
  • Intelligenciatípus: Vizuális-térbeli, önismereti, egzisztenciális, verbális-nyelvi, testi-mozgásos, természeti
  • Tevékenység: Mozgatható papír galambmakett készítése; beszélgetés, érvelés a bibliai történet alapján, hálaadó imádság írása; mozgásos játék: galambfogó; galambtorony-videó megtekintése, galambmemória

 

Miért is nincs szárnyam (Vizuális-térbeli)

A repülés évezredek óta az emberiség nagy álma volt. A repülő galamb nemcsak a béke, hanem a szabadság jelképe is. A szabadulás vágyával teszi fel a kérdést a zsoltáros is:

 

Miért is nincs szárnyam, mint a galambnak,
hogy elrepülhetnék, és nyugton lehetnék?

Zsoltárok 55,7

 

Elrepülni ugyan nem tudunk, de egy nagyon szép „repülő” papírgalambot könnyen készíthetünk a gyerekekkel. A videón jól látható a galambmakett elkészítése, mozgatása, a videó alatti linkről pedig elérhető a sablon is: Papírgalamb.

 

Miért néztek az égre? (Önismereti, egzisztenciális, verbális-nyelvi)

Kérjük meg a gyerekeket, hogy mutassanak be gesztusokat, mimikát, amelyek egyértelműen a csodálkozást fejezik ki. A gesztusok között biztosan lesz olyan, ami örömteli, és ami félelemteljes.

Majd kérjük meg a gyerekeket, hogy meséljenek el az életükből egy-egy történetet, ami az ő számukra csodaszámba ment. Örömteli volt az esemény vagy félelmetes? Milyen arcot vágtak hozzá?

Jézus mennybemenetele egy olyan csoda, ami emberi ésszel fel nem fogható. S ha még hozzávesszük, hogy utána két angyal is megjelent a tanítványoknak, akkor nem csodálkozhatunk az értetlenségükön. A gyerekek mit gondolnak, Jézus mennybemenetele, az angyalok megjelenése örömteli vagy félelmetes esemény volt a tanítványok számára? Miért az egyik, miért a másik? Indokolják az álláspontjukat!

Sokszor mi is csodálkozva nézünk az égre, mint a tanítványok Jézus mennybemenetelekor: Hogyan történhetett ez meg? A gyerekek írjanak hálaadó imádságot egy olyan dologért, aminek a megtörténte csodaszámba ment a számukra.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Énekek 2,14; 4,1; Máté 10,16
  • Intelligenciatípus: Zenei-ritmikus, verbális-nyelvi, önismereti, egzisztenciális, kapcsolati
  • Tevékenység: Galambszimbolika a szerelmes énekekben, zenehallgatás, szövegértés; harci galambok a történelemben, animációs filmen, karakterjáték galambokkal; beszélgetés, szituációs játék a szelídség erejéről

 

Szemeid galambok (Zenei-ritmikus, verbális-nyelvi)

A tavasz, a május a szerelem ideje, régente ilyenkor állítottak hazánkban májusfát a fiúk a szerelmük háza elé. Az Énekek Éneke is szerelmes dalok gyűjteménye. A hagyomány szerint Salamon király írta őket, de a történeti kutatás szerint sokkal inkább olyan esküvői, lakodalmi dalok gyűjteménye, amely évszázadokon keresztül szájról szájra marad fenn a zsidó nép körében. Az Énekek Énekében galambomnak szólítja a kedvesét a beszélő, galambhoz hasonlítja menyasszonya szépségét a vőlegény.

 

Mily szép vagy, kedvesem, mily szép vagy!
Szemeid galambok fátyolod mögött.

Énekek 4,1

 

A galambszimbolika a magyar esküvői népénekekben is meghatározó. Kallós Zoltán az erdélyi Mezőségen gyűjtötte fel egyik legszebb szerelmes dalunkat. A Fehér galamb szállt a házra című dalt Sebestyén Márta és a Muzsikás együttes előadásában hallgassuk meg először.

A dalszöveg elérhető itt: Fehér galamb szállt a házra

 

A néprajzkutatók szerint ezt az éneket eredendően hajadon lányok „temetési” énekeként énekelték, majd lakodalmas ének lett, amikor a menyasszony búcsúzik az édesanyjától, és a lányéletét siratja (meghal a leányságnak, hogy asszonyként támadjon fel az esküvő után).

Kovács Nóri előadásában katartikus élményt nyújthat a dal az ifis korosztálynak: Fehér galamb szállt a házra

A menyasszony-búcsúztató egyszerűbb szövegváltozata kisebb gyerekek számára is könnyen érthető:

Fehér galamb szállt a házra,
Édesanyám, Isten áldja!
Tudom is, hogy fáj a szíve,
De azér(t) csak Isten véle!

Galamb száll a háztetőre,
Édesanyám, Isten véle:
Köszönöm a nevelését,
Eddig való szívességét!

(Galgamácsa, Pest megye)

Forrás

Kép: 123RF

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Énekek 2,12.14
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, természeti, vizuális-térbeli
  • Tevékenység: Állatmese meghallgatása, hangutánzó játék, kifejezések gyűjtése, párbeszédalkotás; madárhangok és fészkek, szirti galamb élőhelyének megfigyelése; séta, növényi anyagok gyűjtése, fészekdekoráció készítése

 

Galambhangok (Verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, természeti)

Hallgassuk meg A vadgalamb és a szarka című mesét Arany László feldolgozásában, Pogány Judit előadásában (kattints a névre). Figyeljék meg a gyerekek, mit „mond” a vadgalamb, és mit a szarka?

A mese szövege elérhető a címre kattintva.

Utánozzák a gyerekek a vadgalamb és a szarka hangját a mese hangutánzó szavait, mondatait ismételve:

– Csak így, csak így! Csak így, csak így!

– Túdom, túdom, túdom!

Kép: 123RF

Milyen szavakkal tudnánk még utánozni a szarka csörgését és a galamb turbékolását? Gyűjtsünk ilyen szavakat, illetve alkossunk velük mondatokat. Pl.:

  • szarka: Csináld, csináld! Csináld csak, csináld csak! Csak-csak-csak csináld!
  • galamb: Súgom-búgom. Húgom, húgom. Úgy únom! stb.

Alkossanak a gyerekek párbeszédet, amellyel a szarkák és vadgalambok hangját utánozzák!

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Ézsaiás 38,14.17; Jeremiás 8,7; Zakariás 5,9
  • Intelligenciatípus: Természeti, kapcsolati, egzisztenciális, önismereti, verbális-nyelvi
  • Tevékenység: Madárismeret: daruvonulás megfigyelése, jellemzése; projekciós közösségi játék: vezérdaru-választás; imádság megfogalmazása a menekülni kényszerülőkért; beszélgetés: próbatételek szerepe az életünkben

 

Darvak vonulása (Természeti, kapcsolati)

Jeremiás próféta a költöző madarakat állítja példának népe elé: a költöző madarak, köztük a daru is ismeri Isten rendjét, csak az ő népe nem ismeri, illetve nem akarja elfogadni (Jer 8,7).

Darvak Magyarországon is élnek. Egykor nagy létszámban költöttek hazánkban, de a 20. század elején fészkelő fajként a daru eltűnt, és sokáig csak átvonulóként volt jelen. Néhány éve szórványosan újra fészkel. Ősszel hosszabb időt töltenek nálunk, főleg ekkor figyelhetők meg nagy csapatokban.

Nézzünk meg egy videót a vonulásukról, ami elérhető itt: Daruinvázió a Hortobágyon

Figyeljük meg, hogyan repülnek ezek a madarak!

Miért fontos, hogy legyen vezetőjük? …hogy meghatározott rendben kövessék a vezetőjüket? …hogy tartsák egymás között a távolságot?

A videón nem látszik, de a darvak bizonyos időközönként váltják egymást a vezetői poszton. A vezetőnek van a legnehezebb dolga: ő az, aki megtöri a légellenállást. Azért repülnek a többiek V-alakban, mert a vezérdaru szárnyainak árnyékában könnyebb repülni.

Erről bővebben itt olvashatunk: Miért repülnek „V” alakban?

Kép: 123RF

 

Mindenki írja le egy lapra, hogy ki lenne a csoportból jó vezérdaru! Ne csak a konkrét repülésre gondoljanak a gyerekek, hanem a lelki, szellemi életre is! Ki tudná úgy vezetni a csapatot, hogy biztonságosan hazataláljatok? (A távoli vidéken is van egy otthon.) Ki az, akiben teljességgel megbízok? Akinek jó ötletei vannak? Stb. Három nevet írjatok le, majd dobjátok kalapba, összesítsétek, és válasszátok ki az első három vezérdaru személyét. Közösen indokoljátok, hogy ők miért lennének jó „vezetői” az osztálynak, csoportnak?

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Jeremiás 8,7; Zakariás 5,9
  • Intelligenciatípus: Vizuális-térbeli, testi-mozgásos, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus
  • Tevékenység: Mozgatható papírgólya készítése; mozgásos és ügyességi játékok, mozdulatutánzók; énekes, mondókás játékok

 

Repülő gólyamadár (Vizuális-térbeli)

Zakariás próféta az egyik látomásáról így beszél:

…föltekintettem, és láttam, hogy két asszony közeledik, nagy szelet kavarva szárnyaikkal – olyan szárnyaik voltak, mint a gólyáknak…

Zakariás 5,9

 

Az ajánlott videón egy repülő gólyamadár elkészítését láthatjuk, ami annyira egyszerű, hogy akár ovisokkal vagy elsősökkel is elkészíthetjük.

A videófilm elérhető itt: Repülő gólya készítése

 

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Fent darvak képforrás: 123RF

  • Alapige: Jeremiás 8,7
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, természeti, logikai-matematikai, zenei-ritmikus, vizuális-térbeli
  • Tevékenység: Szentföldi panoráma és történetmesélés madárszemszögből; madárismeret: weboldalajánló, fecskeválogató, jellemzés szóban; zenehallgatás, animációs film megtekintése; műfecskefészek készítése

 

Hazatérő vándorok (Verbális-nyelvi)

Kép: 123RF

Még a gólya is, az égen,
tudja költözése idejét,
a gerlice, a fecske és a daru is
vigyáz, mikor kell megjönnie,
csak az én népem nem ismeri
az Úr törvényét.

Jeremiás 8,7

 

Tavasszal visszatérnek hazánkba az itt fészkelő vándormadarak, köztük a fecske és a gólya (a daru nálunk csak átvonuló madár). A vándormadarak élete Izraelben is hasonló. Képzeljék el a gyerekek, hogy egy vándormadár családot alkotnak (nagy létszám esetén kis csoportokban dolgozhatnak):

Válasszátok ki, hogy milyen madárcsalád lesztek: fecskék vagy gólyák? Most érkeztetek haza Egyiptomból, és a vándorlásotok során sok érdekeset láttatok! Láncmeséléssel meséljétek el, mi mindent tapasztaltatok Egyiptomban, majd út közben, illetve Izrael földjén.

A feladat lehetőséget ad arra is, hogy átismételjünk egy-egy bibliai történetet, amit a gyerekek már ismernek. Hagyjuk, hogy maguk alkossák meg a bibliai történet rekonstrukcióját a mesével, mintegy „felülnézetből”, a madarak szemével tükrözve, ami lehet, hogy eltér a megszokottól.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

  • Alapige: 3Mózes 11,19; 5Mózes 14,18; Példabeszédek 26,2; Prédikátor 10,20; Máté 8,20
  • Intelligenciatípus: Önismereti, vizuális-térbeli, kapcsolati, verbális-nyelvi, egzisztenciális
  • Tevékenység: Projekciós játék: otthonképek; ige értelmezése: Jézus otthona; hírtorzulás: fülbesúgó játék; pletyka, álhír, átokmondás emberi és igei mérlegen; beszélgetés az előítéletekről, megbocsátásról

 

A madarak fészke (Önismereti, vizuális-térbeli)

A gyerekek rajzolják le egy lapra, hogy felnőttkorukban milyen házban szeretnének lakni. Beszélgessünk arról, hogy miért fontos egy kényelmes ház vagy lakás, és mitől lesz igazán otthonná? Mi az, amire feltétlenül szükségünk van benne, mi az, ami jó, ha van, és mi az, ami jó lenne, de számunkra már luxus.

Olvassuk el, mit mondott Jézus erről saját magára vonatkoztatva:

A rókáknak barlangjuk van, és az égi madaraknak fészkük, de az Emberfiának nincs hova fejét lehajtania.

Máté 8,20

Miért válaszolt Jézus ilyen furcsán az őt követni akarónak? Hol tudunk mi Jézusnak lakhelyet készíteni? Mi kell ahhoz, hogy Jézus velünk lakjon, velünk járjon?

 

Énekes rigó költi tojásait – Képforrás: 123RF

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Zsoltárok 84,4; 104 (16–17); Példabeszédek 27,8; Máté 6,26–27; Márk 4,30–32
  • Intelligenciatípus: Testi-mozgásos, természeti, verbális-nyelvi, vizuális-térbeli, zenei-ritmikus
  • Tevékenység: Igemagok és mustármag-csipegető játék; természetvédelem: ökológiai terv megfogalmazása, plakátkészítés; madaras ág dekoráció készítése; zsidó-magyar történelmi párhuzam, bujdosó ének megismerése, daltanulás, zenehallgatás

 

Madárcsemege (Testi-mozgásos, természeti)

Jézus többször beszél általánosságban az „ég madarairól”. A Hegyi beszédben az égi madarakat példaként állítja az emberek elé, a mustármag példázatában pedig a fává növekedett növényre raknak biztonságos fészket az égi madarak:

 

Nézzétek meg az égi madarakat: nem vetnek, nem is aratnak, csűrbe sem gyűjtenek, és a ti mennyei Atyátok táplálja őket. Nem vagytok-e ti értékesebbek azoknál? Aggódásával pedig ki tudná közületek meghosszabbítani életét csak egy perccel is?

Máté 6,26–27

 

Mihez hasonlítsuk az Isten országát, vagy milyen példázatba foglaljuk? Olyan, mint a mustármag: mikor elvetik a földbe, kisebb minden magnál a földön, miután pedig elvetették, megnő, és nagyobb lesz minden veteménynél, és olyan nagy ágakat hajt, hogy árnyékában fészket rakhatnak az égi madarak.

Márk 4,30–32

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

Képforrás: 123RF

  • Alapige: 1Mózes 2,18–20; Ézsaiás 38,14; Márk 4,30–32
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, vizuális-térbeli, természeti, logikai-matematikai
  • Tevékenység: Névadó játék a madárkarakter alapján; madárismeret: Izrael rigói és egy közel-keleti kismadár

 

Hamarosan itt a Madarak, fák napja, ezért a következő hetekben a Bibliában szereplő madarakkal foglalkozunk.

 

A madarak neve (Verbális-nyelvi, vizuális-térbeli, természeti)

A Teremtés könyve szerint Ádám maga adott nevet minden állatnak, közöttük a madaraknak is (1Mózes 2,18–20). Milyen nevet adnánk az alábbi tankockán szereplő madaraknak? Nyugodtan adhatunk beszélő nevet is, ami kifejezi a madár jellemét. (Az „i” fölött a madárfaj nevét olvashatjuk.)

A tankocka elérhető itt: Madarak neve

A képeken szereplő madarak (a madárfaj nevével), lásd bővebben:

Kép: 123RF

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/