Adventi ablakok 1/1 – Karácsony illata

, , Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  érzékszervi játék, természetismeret, ön- és társismeret, kapcsolat, gondolkodtató, logikai feladat, nyelvi feladat, játék, barkácsolás, kézművesség, 
Szervezési formák:  hittanóra, óvodai foglalkozás, ünnepi műsorok, programok, családi alkalmak, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kézműves oldal, 
  • Bibliai történet: Lukács 1,26–38; Efezus 5,2; Filippi 4,18; 2Korinthus 2,14–16
  • Intelligenciatípus: Testi-mozgásos, természeti, kapcsolati, vizuális-térbeli, logikai-matematikai, verbális-nyelvi, egzisztenciális
  • Tevékenység: Érzékelő játékok: illatkereső, illatfelismerő; képzeletjáték: konyhai illatok ma és a bibliai korban, kis fűszerismeret; párhuzamos történet felolvasása: a konyha mamánál és az angyal Máriánál, beszélgetés; illatos adventi dekoráció készítése

 

Illatkereső – illatbújócska (Testi-mozgásos, természeti, kapcsolati)

Játsszunk illatkeresőt: Játék előtt jellegzetes illatú fűszereket, gyógynövényeket és gyümölcsöket helyezzünk el a szoba, terem vagy a lakás különböző pontjain (pl. fahéj, szegfűszeg, menta, narancs, citrom, lehet köztük teafilter is). Az erősebb illatúakat a szem elől el is rejthetjük. A gyerekek keressék meg, és gyűjtsék össze az illatforrásokat. Meg tudják-e mindet nevezni?

 

Illatfelismerő (Testi-mozgásos, természeti, kapcsolati)

Kis méretű műanyag poharak aljára tegyünk vattát, és csepegtessünk rá különböző illóolajokat, parfümöt, ecetet, citromlevet, vagy vizes vattára szórjunk pl. fahéjat, szegfűszeget, édesköményt (ánizst), borsmentát stb. Elhelyezhetünk bennük szárazon egy-egy karakteres illatú teafiltert is. A poharakat fedjük le sütőpapírral, amit befőttes gumival rögzíthetünk. A papírfedélbe közvetlenül játék előtt tűvel szurkáljunk lyukakat, amin keresztül bele lehet majd szagolni a pohárba.

A poharakat szám- vagy betűjellel jelöljük, amivel azonosítani tudjuk az illatokat. A gyerekek egymás után tehetnek illatfelismerő próbát a poharakkal. Ki tud az illatok közül többet megnevezni? (A tippjeit leírhatja.) Vagy: Ki tudja a megadott illatlistát a poharakkal azonosítani? (A listán szereplő nevek mellé kell odaírni a megfelelő pohár jelét.)

Forrás

 

A konyha illata (Vizuális-térbeli, természeti, logikai-matematikai)

Játsszunk a gyerekekkel képzeletjátékot:

Képzeld el, hogy a nagyinál (vagy otthon) belépsz a konyhába, és az orroddal azonnal érzed, hol jársz. Ráadásul valami finomság készül éppen, aminek már messziről érezted az illatát. Miről lehet felismerni ezt az illatot? Milyen illatanyagokból áll össze?

Ha a konyhából benyitsz a kamrába, ott is jellegzetes illat fogad? Milyen illatokkal találkozol itt?

Képzeletben utazzunk vissza az időben jó kétezer évet, a Biblia korába. Milyen illatokkal találkozhattunk volna itt, ha belépünk egy egyszerű ház konyhájába? (Ahol nem voltak elkülönített helyiségek, a konyha, a lakószoba és hálószoba egy térben helyezkedett el.)

Tudjátok-e, milyen fűszer- és gyógynövényeket használtak, milyen zöldségfélét, gyümölcsöt fogyasztottak? (Pl. fahéj, kapor, kömény, menta, mustár; uborka, dinnye, vöröshagyma, fokhagyma; füge, datolya, szőlő, alma, gránátalma.)

 

Felismered a Bibliában is szereplő fűszereket? Elég, ha a párokat megtalálod a Fűszermemória című tankockán a memóriajáték szabályai szerint (elérhető a címre kattintva).

 

Adventi ablakok 1 (Verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális)

Folytassuk a képzeletjátékot. Lépjünk be előbb együtt Bori nagyi konyhájába a két kis unokájával, majd utazzunk vissza az időben, és kukkantsunk be egy názáreti ház konyhájába. Olvassuk fel Miklya Luzsányi Mónika páros történetét, amit középen megszakíthatunk néhány figyelemirányító kérdéssel.

 

A konyha ablaka

Bori nagyi sürgött-forgott a konyhában.

– Liszt, cukor, szódabikarbóna, tojás, margarin… Mi kell még? – állt meg egy pillanatra gondterhelten. – Hát persze! – csapott a homlokára. – Méz és fűszerek! Mézeskalácsot nem lehet méz nélkül sütni! A karácsonynak pedig mézeskalácsillata van: fahéj, szegfűszeg, szerecsendió.

Egy nagy tálban keverte össze a hozzávalókat, azután gyúrta, nyújtotta, majd kiszaggatta a tésztát. Volt, amit magvakkal díszített, de a többire nem tett semmit. Azután zsupsz, már mentek is be a sütőbe. Alig telt el pár perc, és csodás illat töltötte be a konyhát. Fahéj, szegfűszeg, szerecsendió. A karácsony illata.

Hirtelen kicsapódott a konyha ajtaja, és beszaladtak az ikrek, Borka és Dorka.

– A legjobbkor jöttetek! – ölelte meg őket Bori nagyi. – Éppen kisült a mézeskalács. Szeretnétek megkóstolni?

– Persze! – kiáltották az ikrek, és már nyúltak is a tálba. Bori nagyinak kérdeznie sem kellett, a hangos csámcsogásból világosan tudta, hogy jól sikerült idén is a mézeskalács.

Borka már nyúlt volna a következő sütemény után, de a keze megállt a tál felett.

– Mamika, ezek a mézesek miért ilyen csupaszok?

– Azért, hogy együtt díszítsük fel őket – válaszolta Bori nagyi, és már keverte is össze a tojásfehérjét a porcukorral, töltötte az írókába, és meg is mutatja az unokáinak, hogyan kell szép mintákat írókázni a mézesekre.

Amikor készen lettek, négy dobozba rakták a süteményt.

– Egy csomagot elvisztek haza, egyet a gyülekezetbe, egyet a szeretetotthon lakóinak szánok, ez a kis csomag pedig megmarad nekem.

– De miért a legkisebb csomag a tiéd? – kérdezték az ikrek. – Te nem szereted a mézeskalácsot?

– Dehogynem – nevetett Bori nagyi –, de azt még a mézesnél is jobban szeretem, ha megajándékozhatok valakit.

– Ó, ezt tudjuk, tudjuk! – harsogták a kislányok, és összemosolyogtak, mert Bori mami zsebében mindig lapult valami kis meglepetés.

– De karácsonykor még jobban szeretek ajándékozni, mint máskor. És tudjátok miért?

– Igeeen! – kiabálták a lányok lelkesen. – Mert az a szeretet ünnepe!

– Így igaz – bólintott Bori nagyi. – Isten szeretetének ünnepe, aki a legnagyobb ajándékot adta nekünk Jézus születésével: az örök életet.

 

Bori nagyinál milyen illata van a karácsonynak? Milyen illata lehetne még? Nálatok milyen illatú a karácsony?

És a szeretetnek milyen „illata” van? Miről lehet már messziről felismerni? (Vö. Filippi 4,18)

Most ellátogatunk oda, ahova Isten szeretete különös módon érkezett:

 

Angyal a konyhában

Mária a konyhában tett-vett. Boldog volt. Szerelmes. És a szerelme, József, hamarosan feleségül veszi. Biztosan gyönyörű menyegzőjük lesz, hét napra szóló, ahogyan az szokás. Vagy ha nem is hét napra, legalább háromra. Mert bizony nem voltak túl gazdagok, és egy hét napra szóló lakodalom igen drága mulatság. Mária éppen azon gondolkodott, hogyan fogják egész Názáretet jól tartani három napig, mert az esküvőjükre biztosan eljön az egész falu. Ám ekkor valami zajt hallott.

Megfordult, és hirtelen levegőt venni is elfelejtett. Egy angyal állt előtte.

– Üdvöz légy, kegyelembe fogadott, az Úr veled van! – szólt az angyal. Mária megdöbbent a köszöntésen, de nem ért rá sokat gondolkozni, mert az angyal folytatta:

– Ne félj, Mária, mert kegyelmet találtál Istennél! Íme, fogansz méhedben, és fiút szülsz, akit nevezz Jézusnak. Nagy lesz ő, és a Magasságos Fiának nevezik majd.

Mária nem egészen értette, hogy miről beszél az angyal. De meghajtotta fejét, és ezt mondta:

– Az Úr szolgálóleánya vagyok: történjék velem a beszéded szerint!

Kép forrása

Mire készült, készülődött Mária a konyhában? Miért volt meglepő az angyal megjelenése, köszöntése és üzenete? Miért volt „Istennek kedves illat” Mária válasza? (Vö. Efezus 5,2)

 

Illatos adventi dekoráció (Vizuális-térbeli, természeti)

Készítsünk illatos ünnepi dekorációt, ami egész adventben kint lehet a teremben, a lakásban.

Néhány ötlet, ami további ötleteket indíthat el:

 

 

 

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Gyerekszemmel / Adventi ablakok menüpont alatt.

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .