26. Gyíkpalota

, , Életkorok:  alsós, felsős, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, természetismeret, képalkotás, vizualitás, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, tábor, 
Tudomány területek:  természettudomány, művészetek, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kép, galéria, online szöveg, kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: 3Mózes 11,29 – 30; Példabeszédek 30,24.28
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, természeti, vizuális-térbeli, egzisztenciális
  • Tevékenység: Bibliaismeret, természetismeret: gyíkok a Bibliában és Izraelben; gyíkok életmódja verstükörben: versek olvasása, értelmezése, közös mesealkotás; gyíkalakok készítése papír- és fonalmunkával; homok- vagy kockavár építése, gyíkalakok elhelyezése térben; egyéb ötletek gyíkok ábrázolásához

 

Gyíkok a Bibliában és Izraelben (Verbális-nyelvi, természeti, vizuális-térbeli)

Mózes 3. könyve részletesen ír a gyíkfélékről:

A földön nyüzsgő kisebb állatok közül ezek a tisztátalanok: a menyét, az egér és a gyíkfélék, a gekkó, a kaméleon, a tarkagyík, a csiga és a vakondok.

3Mózes 11,29 – 30

A Példabeszédek könyve négy olyan állatról beszél, amely kicsiny ugyan, mégis nagyon okos (Péld 30,24) – egyik a gyík:

Kézzel is megfogható a gyík,
mégis ott van a királyi palotákban.

Példabeszédek 30,28

Tudja a helyét: a kövek között, résekben elfér. Jól érzi magát, napozik a köveken.

Kép: 123RF

Izrael területén több mint 40 gyíkféle él, élőhelyük a Jordán folyótól a Júdeai-hegységen és a Negev-sivatagon át a Vörös-tengerig húzódik. Listájukat lásd itt: Izrael hüllőinek listája, ahol fajonként elérhető az állat képe és leírása.

Közülük kiemeltünk néhányat:

Kép: 123RF

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

25. Elefánt és elefántcsont-palota

, , Életkorok:  alsós, felsős, ifis, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, ön- és társismeret, kapcsolat, képalkotás, vizualitás, természetismeret, gondolkodtató, logikai feladat, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, ifjúsági alkalmak, távoktatás, digitális tananyag, 
Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, művészetek, természettudomány, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, kép, galéria, digitális oktató anyag, online szöveg, 

A szingapúri Sri Krishnan templom faragványai – képforrás: 123RF

  • Alapige: 1Királyok 10,18; 22,39; Zsoltárok 45,9; Énekek 5,14; 7,5; Ez 27,6.15.36; Ámósz 6,4; (1Makkabeus 6,28–47)
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, önismereti, egzisztenciális, vizuális-térbeli, természeti, logikai-matematikai, kapcsolati
  • Tevékenység: Bibliaismeret, kultúrtörténet: elefántcsont a Bibliában és az ókori kultúrákban; áttört mintázatú képtervek készítése papírkivágással; az afrikai és ázsiai elefánt jellemzői, képválogatás; elefántjelenetek megtekintése videófilmen, elefántmese alkotása, olvasása

 

Elefántcsont a Bibliában (Verbális-nyelvi, önismereti, egzisztenciális)

Elefántokkal nem találkozunk a (protestáns) Biblia könyveiben, elefántcsonttal annál inkább. Az elefántcsont már a korai idők óta a luxust jelentette, és fontos kereskedelmi cikk volt, így jutott el Föníciába és Izrael földjére is. Salamon király a trónját készíttette elefántcsontból (1Királyok 10,18), Aháb király pedig palotát építtetett belőle (1Királyok 22,39). A zsoltáros is elefántcsont palotáról beszél, amikor a királyt dicséri:

 

Mirha, aloé, kasszia illata árad minden öltözetedből,
elefántcsont palotákból hárfák vidámítanak.

Zsoltárok 45,9

 

Az Énekek énekében szerelmesét hasonlítja elefántcsont szépségéhez a vőlegény:

 

Kezei aranyhengerek topázzal borítva,
dereka elefántcsontszobor zafírokkal rakva.

Énekek 5,14

 

Nyakad elefántcsonttorony,
szemeid hesbóni tavak a bat-rabbími kapunál…

Énekek 7,5

 

A próféta viszont feddi a fényűző életet élőket, ahol az elefántcsont a luxus és romlottság együttes képviselője:

 

Elefántcsont ágyakon heverésznek,
pamlagokon terpeszkednek,
megeszik a nyájból a bárányokat,
és a hízlalóból a borjúkat!

Ámósz 6,4

 

Ezékiel siralma hosszan szól a gyönyörűségében tökéletes Tíruszról, ahol a hajófedélzet is elefántcsonttal díszített (Ez 27,6), aminek piacán annyiféle áru cserél gazdát, köztük elefántagyarak is (Ez 27,15). A gazdagodás vége mégis az összeomlás, pusztulás, amiben az elefántcsont sem tart meg (Ez 27,36).

Keressük meg a gyerekekkel a fenti igéket, és beszélgessünk arról a királyi, fényűző életmódról, amihez az elefántcsont tartozik. Mihez hasonlítható ez a mai életünkből? Mik azok a luxuscikkek, amik csak keveseknek, a leggazdagabbaknak adatnak meg?

Lásd: Elefántcsont-kereskedelem

Az 1989-ben életbe lépett kereskedelmi tilalom próbált véget vetni az elefántok mészárlásának, de ma is jelen van az illegális elefántcsont-kereskedelem.

 

Elefántcsont-képek (Vizuális-térbeli)

A Kr. e. első évezred elején az elefántcsont-faragás volt az egyik legfontosabb luxusművészet, amely az egész ókori Közel-Keleten virágzott. Csodáljunk meg néhány szép darabot ebből a korból és a korábbi évszázadokból:

Az elefántcsont finom szemcséjű, krémesen világos színű, sima textúrájú és lágy fényű, ugyanakkor kemény, mégis finoman megmunkálható anyag. Nem véletlenül lett éppen bútorok díszítésére alkalmas.

Készítsünk mi is a gyerekekkel áttört mintázatú képterveket papírkivágással, ami az elefántcsont hangulatát idézi. Kisebb, kb. írólap méretű, téglalap vagy négyzet alakú, vastagabb (kb. 200 grammos) fehér vagy krémszínű kartonra érdemes dolgozni. Vonalas rajzzal tervezzék meg a gyerekek a képet úgy, hogy a majdani látható elemek összefüggőek maradjanak, és csatlakozzanak a kerethez (a kép négy oldala keretes maradjon). A kieső (áttört) részeket be lehet satírozni, hogy jobban kitűnjenek. Ha kész a terv, szikével, vágókéssel (sniccerrel) vágják, illetve metsszék ki a képből a kieső papírrészeket. Erős alátéten dolgozzanak (amit nem tudnak átvágni), ügyeljenek a kéztartásra, hogy a kéz véletlenül se kerüljön a vágóél elé. Ügyeljenek arra is, hogy a kép keretét ne vágják át. (Ha mégis megtörténik, vékony celluxszal tudnak javítani.)

A kivágott képet ragasszák színes alapra, ami kiemeli a világos formát. (A kép rajzos felét ragasztózzák be finoman, vékony alátétlapon.)

Az elkészült képekből kiállítást rendezhetünk.

 

Elefántok a természetben és szolgálatban (Természeti, logikai-matematikai, verbális-nyelvi)

Az elefántfélék a legtermetesebb szárazföldi emlősállatok, az ormányosok rendjébe tartoznak. Két közismert faja az afrikai és ázsiai vagy indiai elefánt (harmadik az erdei elefánt, amit sokáig az afrikai elefánt alfajának tartottak). A két fő faj jól megkülönböztethető: az ázsiai elefánt kisebb termetű, kisebbek a fülei, csak a bikáknak van agyara, és a marja alacsonyabban van a hátánál.

Próbáljuk meg ez alapján csoportosítani az afrikai és ázsiai elefánt képeit egy tankockán.

A tankocka elérhető itt: Afrikai és ázsiai elefánt                                                                             Képek forrása: 123RF

 

Lásd még itt:

 

Az ázsiai elefántot már évezredek óta munkára fogták, és belőlük lettek az ókori csaták „harckocsijai”. A perzsák alkalmaztak először elefántokat a hadviselésben a Kr. e. 4. században.

A Makkabeusok első könyve (amit a protestáns egyházak apokrifnek tekintenek, de a katolikus Bibliában benne van) részletesen leír egy ütközetet, amiben harci elefántok vettek részt, és bemutat egy hősi tettet a vezérelefánt ellen.

Érdemes megismerni a történetet, elérhető itt: 1Makkabeus 6,28–47

Figyeljük meg az elefántok szerepét, mozgását, sebezhetőségét harc közben.

Lásd: Pürrhosz épeiroszi uralkodó elefántjai bevetés közben.

 

Elefántmesék (Természeti, kapcsolati, verbális-nyelvi)

Evezzünk békésebb vizekre, és figyeljük meg, hogyan tanul inni az afrikai kiselefánt, akinek kilenc hónapra van szüksége ahhoz, hogy megtanulja ezt a tudományt.

Az afrikai elefánt legjellegzetesebb testrésze a kétméteres ormánya, amit szaglásra, légzésre, ivásra, „fürdőzésre” használ, és a táplálékszerzésben is segít, mert a magasabban levő ágakat az ormányával éri el. Az elefánt ugyanis növényevő, tápláléka fű, lomb, gyümölcs, amiből napi 200 kg-ot is elfogyaszt, és 300 l vizet iszik hozzá naponta.

Az elefántok nagyon okos és családszerető állatok. Figyeljünk meg egy videófelvételt, ami kész elefántmese. Hogyan mesélnénk el a film alapján a történetet? Mit mond az elefántmama mozdulataival a kicsinyének?

 

Rákos Sándor Tréfák címen adott közzé néhány versfordítást egy mezopotámiai gyűjteményből. Az egyik vers egy tréfás mese, aminek szereplői a szúnyog és az elefánt. A mese így kezdődik:

 

A szúnyog – zim-züm – ideszállt meg odaszállt,
s egyszer csak épp alatta cammogott el
az elefánt.
Szúnyogunk gondolt egy nagyot,
hurkot röpült az óriásra
s temérdek hátán megkapaszkodott
.

 

Hogyan folytatódhat a mese? Találjuk ki: Folytassuk együtt a mesét.

Majd olvassuk el végig az eredeti mesét. Elérhető itt: Tréfák

 

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

24-2. Pávatánc és majomfogó

, , Életkorok:  óvodás, alsós, felsős, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, ének, zene, ritmus, mozgásos játék, drámajáték, élménypedagógia, gondolkodtató, logikai feladat, képalkotás, vizualitás, 
Szervezési formák:  családi alkalmak, csendesnap, hittanóra, tábor, 
Tudomány területek:  művészetek, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, kép, galéria, online szöveg, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: 1Királyok 10,22; 2Krónika 9,21
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, önismereti, természeti, zenei-ritmikus, testi-mozgásos, logikai-matematikai, kapcsolati, egzisztenciális, vizuális-térbeli
  • Tevékenység: Szólásértékű kifejezések a nyelvünkben: értelmezés, mondat- és szövegalkotás, lényegkiemelés; versek olvasása, értelmezése, kiegészítése; mozgásos játékok utánzó mozgással, játékszabályok alkotása, játékpróba; pávatollak tanulmányrajza, pávamotívum alkotása és felhasználása; pávajelmez, legyező, kollázskép készítése

 

Páváskodók és majmolók (Verbális-nyelvi, önismereti, természeti)

Mit jelent páváskodni és majmolni? A páva és a majom legjellemzőbb karaktervonásait nyelvünk is őrzi. Fejtsük meg a következő kifejezések, szólások, szóláshasonlatok jelentését. Próbáljuk meg elhelyezni mindet megfelelő mondatban, szövegkörnyezetben.

páváskodik / Úgy sétál, mint a páva = cifra ruhában jár; hivalkodik, pöffeszkedik

Kevély/büszke, mint a páva = nagyon kevély, öntelt

Járja a pávatáncot = feltűnően, kihívóan viselkedik

majmol = utánoz

majomtermészet = utánzási hajlam

majomkodik = bohóckodik, nevetségesen viselkedik

majomparádé = cifrán, ízléstelenül kiöltözött személy

majomszeretet = szülő gyermeke iránti elfogult, kényeztető szeretete

Örül, mint majom a farkának = gyerekesen örül valaminek

Ugrál, mint majom a ketrecben = nevetségesen vagy rendetlenkedve ugrál

 

Nézzünk meg egy vicces videófelvételt a páva és a majmok találkozásáról. Melyik szólás illik leginkább az állatok viselkedésére? Vajon miért járja ez a pávakakas a táncot? (szerelemből, félelemből?)

Alkossunk mi is szólás- vagy közmondásértékű mondatokat a filmben látottak alapján.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

24-1. Majom és páva – a királyi pompa állatai

, , Életkorok:  alsós, felsős, ifis, 
Képesség területek:  nyelvi feladat, játék, képalkotás, vizualitás, ön- és társismeret, kapcsolat, természetismeret, gondolkodtató, logikai feladat, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, ifjúsági alkalmak, 
Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, művészetek, természettudomány, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kép, galéria, digitális oktató anyag, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: 1Királyok 10,22; 2Krónika 9,21; Zsoltárok 21,8; Máté 23,8–12; 1Korinthus 12,4–11; 1Péter 4,9–11; 5,8
  • Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, vizuális-térbeli, önismereti, kapcsolati, egzisztenciális, természeti, logikai-matematikai
  • Tevékenység: Bibliaismeret, kultúrtörténet: Majom és páva nyomai az ókori-középkori kultúrákban; állatmesék megismerése, átültetése mai nyelvezetre, igei párhuzamok, beszélgetés; galléros pávián és kék páva fajtatulajdonságainak összehasonlító csoportosítása

 

Majmok és pávák (Verbális-nyelvi, vizuális-térbeli)

Salamon király nemcsak bölcs és gazdag, hanem pompakedvelő is volt. Bekapcsolódott korának távolsági kereskedelmébe a tengeren is, ami nem volt jellemző a zsidó uralkodókra. Mégis, ez a rövid beszámoló állatneveket is tartalmaz:

 

A király Tarsís-hajói… a tengeren Hírám hajóival jártak. Háromévenként érkeztek vissza a Tarsís-hajók, és aranyat, ezüstöt, elefántcsontot, majmokat meg pávákat hoztak.

1Királyok 10,22

 

Lásd: langur majom és indiai páva találkozása királyi méltósággal.

Induljunk el a majmok és pávák nyomába az Ókori Keleten, majd a középkorban, nézzünk meg néhány jellemző ábrázolást:

Majom

Páva

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

23-2. Mackó brummog

, , Életkorok:  óvodás, alsós, felsős, 
Képesség területek:  természetismeret, ön- és társismeret, kapcsolat, nyelvi feladat, játék, ének, zene, ritmus, képalkotás, vizualitás, mozgásos játék, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, tábor, 
Tudomány területek:  természettudomány, művészetek, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, online szöveg, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Ézsaiás 59,11
  • Intelligenciatípus: Természeti, logikai-matematikai, önismereti, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, kapcsolati, vizuális-térbeli, testi-mozgásos, egzisztenciális
  • Tevékenység: Medvetulajdonságok csoportosítása, projekciós játék; versolvasás, mackóétlap készítése; medvehang megfigyelése, ábrázolása versekben, hangutánzó olvasás, medvekarakter ábrázolása; játszó medvebocsok megfigyelése, versolvasás, mozdulatutánzó és mozgásos játékok; játékmackókkal projekciós és képzeletjáték

 

Mackó koma (Természeti, logikai-matematikai, önismereti, verbális-nyelvi, kapcsolati)

Csoportosítsuk a barna medve tulajdonságait: melyek teszik félelmetessé, melyek teszik kedvessé, barátságossá, melyek maradnak semlegesek. A feladatot megoldhatjuk szóban vagy írásban, egy-egy tulajdonságot megemlítve vagy cédulán felmutatva. Egyfajta projekciós tesztet is jelent, hogy ki melyik tulajdonságot hová sorolja.

 

mindenevő, még a dögöt is megeszi

szereti a gyümölcsöt, mézet

őzre, szarvasra is vadászik

szívesen halászik

ha éhes, megtámadja a nyájat és az embert is

nagy testű, súlya 3-4 mázsa is lehet

általában lomha mozgású

ha menekül vagy vadászik, gyorsan fut

napi több tíz kilométert is megtesz

az anyamedve a bocsait 2-3 évig neveli

a medvebocsok sokat játszanak

téli álmot alszik, de a teste nem hű le

vastag, barna bundája van

 

Benedek Elek Mackó komája mit szeretne enni, és mi jut neki? Milyen ételt kínálnátok még neki? Készítsetek Mackó-koma számára egy kívánatos, de elérhető ételekkel teli étlapot. (Lehet közös, kis csoportos vagy páros munka.)

 

Benedek Elek: Mackó koma

Búsul szegény mackó koma,
Nem sikerült a lakoma
Réges-régen.
Szeme zöldet, vereset lát,
Hogyha így tart még ez tovább,
Meghal éhen!

Gulyát, ménest kerülgeti,
De csak nem sikerül neki
Hozzá férni:
Vigyáznak ám a pásztorok,
Bizony-bizony, nehéz dolog
Így megélni!

Mackó koma, hallgass rám.
Nézd csak, mi van a cserfán:
Tele makkal!
Jó a makk is, ha hús nincsen,
Jobb ezt enni, mint semmit sem,
Érd be azzal!

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

Morgolódó medvék (Természeti, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, vizuális-térbeli)

A medve morgó hangját megfigyelhetjük itt: Vadállatok hangja

A medve morgását megemlíti a Biblia is, amikor népe panaszát a próféta medvemorgáshoz hasonlítja. Ismerős lehet számunkra is ez a hasonlat, hisz elég sokat panaszkodunk morgolódva:

 

Morgunk mindnyájan, mint a medvék,
nyögünk, mint a galambok.
Törvényességre várunk, de nincs,
segítségre, de távol van tőlünk.

Ézsaiás 59,11

 

Népi mondókánk is panaszos hangként fogja fel a medve brummogását:

 

Brummog, brummog a medve,
mert nincs neki jó kedve.
Ha jó volna a kedve,
nem brummogna a medve.

 

Kép: 123RF

A medvepanasz számos költői műben felbukkan, érdemes néhánnyal megismerkedni (rövid részletet közlünk, a művek elérhetők a címre kattintva, ill. a megadott forráson):

 

Weöres Sándor: Mackó brummog

Mackó brummog:
– Irgum-burgum…

 

Csukás István: Mackó-mese

Mackó brummog: irgum-burgum,
bundám rongyos, ezért morgom.

 

Markó Béla: Medveméreg

Dirmeg a, dörmög a medve,
nincs neki semmire kedve…

Forrás: Miért lassú a csiga? (Bookart, Csíkszereda, 2007, 14. o.)

 

Weöres Sándor: Medve-nóta

Kinn voltam a rengeteg erdőn,
medvét láttam kúszni a lejtőn…

 

Nyulász Péter: Cseppköves

Mackóbarlang hatalmas,
belül sötét, izgalmas…

 

Ismerkedés után keressük meg a versekben a morgás, morgolódás okát.

Majd olvassuk fel, mondjuk el a verseket felelgetve, hangunkkal érzékeltetve a medvehangot.

Végül válasszanak a gyerekek egy medvekaraktert valamelyik versből, és ábrázolják rajzzal, festéssel vagy kollázzsal.

 

Medvejáték (Természeti, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, testi-mozgásos)

A medvebocsok igen játékos természetűek, akár a szabadban birkóznak, akár fára másznak, akár a Medveotthon játszóterén élik világukat:

Kép: 123RF

Kányádi Sándor Édes málna, kásás vackor című versében a játékos kedv összekapcsolódik a gyümölcsevéssel. Olvassuk el a verset (folytatása elérhető a címre kattintva), majd mutassuk meg mozgásos játékkal a medvebocsok nyári, őszi és téli tevékenységét.

 

Málnásznak a medvebocsok,
hol négylábon, hol kétlábon…

 

Mackó, mackó, ugorjál

Közismert magyar népi gyermekjáték, hárman-hárman játsszák a szabadban, ugrókötéllel. Ketten forgatják a kötelet, miközben éneklik a dalt. A harmadik a dal ütemére (negyed értékekre) és a szövegben elhangzó utasítások szerint ugrál. (Forrás: Gágyor József: Játékos állatkert, Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2002, 128. o.)

 

Mackó, mackó ugorjál, forogjál,
tedd fel a kezedet,
rakd szét a lábadat,
érintsd a földet,
Mackó, mackó, ugorj ki, hopp!

 

Üsd a medvét!

Népszerű dán, német gyermekjáték, nagyobb csoport játssza a szabadban. A játékosok körben állnak, a kör közepén zsámolyon ül a medve, mellette áll az őrzője. Medve és őr egy félméteres kötéldarab két végét fogják, amit játék közben sem ereszthetnek el. (Ha csomót kötnek a végére, könnyebb megtartani.)

A körben állók óvatosan közelítenek a medvéhez, és próbálják „megütni” (megérinteni) úgy, hogy ne foghassa el őket sem a medve, sem az őr. Ha valamelyik elfogja, a pórul járt játékos lesz a medve, a régi medve az őr, a régi őr pedig beáll a körbe. Akció közben a medve a helyét nem hagyhatja el, és a kötelet nem engedheti el.

Forrás: Lukácsy András: Népek játékai (Móra, Bp., 1964, 117-118. o.)

 

Játékmacik (Vizuális-térbeli, verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális)

A medve félelmetes állat, és „nem játék”, ha találkozunk vele az erdőn. Ugyanakkor kedves állattá szelídült plüssmacik formájában, akivel még ágyba is bújik a gyerek, és megnyugszik a közelében. Van ebben valami ellentmondás, vagy épp ezért természetes? A félelem és megnyugvás tárgya ugyanaz. (Ahogyan Isten is egyszerre félelmes és nyugalmat adó.)

Mindenki hozza magával a játékmaciját, ha van (vagy még megvan a kisgyerekkori). A mackót érkezéskor tegye bele egy nagy dobozba vagy kosárba, úgy, hogy a többiek ne lássák meg.

Amikor összegyűltek a tárgyak, közösen rendezzünk egy kis kiállítást az asztalon vagy egy polcon. Ezután érkezzenek a látogatók, és rámutatva egy-egy tárgyra mondják el róla a véleményüket: milyennek látják, ez alapján kié lehet (még nem leplezzük le, melyik kié).

Újabb játékkör következik. A soron következő játékos kiválaszt egy macit, és elmondja róla:

  • Milyen nevet adna neki?
  • Milyen karaktervonásai (tulajdonságai) vannak?
  • Mi történhet vele? Milyen kalandba keveredhet?
  • Mit mesélne el magáról a maci?

A játék legvégén leplezzük le, hogy kik a macik gazdái. Ekkor minden maci visszakerül a tulajdonosához.

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

23-1. Medveségek

, , Életkorok:  alsós, felsős, ifis, 
Képesség területek:  természetismeret, nyelvi feladat, játék, ön- és társismeret, kapcsolat, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, távoktatás, digitális tananyag, 
Tudomány területek:  természettudomány, művészetek, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  online szöveg, kép, galéria, digitális oktató anyag, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Példabeszédek 28,15; 1Sámuel 17,34–37; 2Sámuel 17,8; Hóseás 13,8; Példabeszédek 17,12; Ézsaiás 11,7; 2Királyok 2,23–24
  • Intelligenciatípus: Természeti, verbális-nyelvi, kapcsolati, egzisztenciális
  • Tevékenység: Természetismeret: medvefélék megfigyelése, elhelyezése vaktérképen; Bibliaismeret: medvék a Bibliában, igék olvasása, értelmezése, élethelyzetre alkalmazása; tanácsok medveveszély esetére, bibliai és irodalmi példa medvével való találkozásra, versolvasás, életbölcsesség megfogalmazása; a medvével kapcsolatos népi hiedelem megismerése, a medvék téli álma

 

Medvék a Földön (Természeti)

A medvék széles körben elterjedtek a Földön, mégis vannak területek, egész földrészek, ahonnan a medve teljesen hiányzik, vagy már kipusztult. Fedezzük fel a medveféléket, és helyezzük el életterük szerint a tankocka vaktérképén (a piros jel természetesen csak fő irányt jelöl). Melyik medvefaj honos a bibliai tájakon?

Az „i” fölött találjuk a medvefaj nevét és nagy vonalakban az elterjedési területét. A képek kiválasztása a piros jelre kattintva történik a lenyíló menüben. A képek kattintással nagyíthatók, a KIVÁLASZTÁS gombra kattintva rendelhetők az adott jelhez.

A tankocka elérhető itt: Medvék a világon –––––––––– Képek forrása: 123RF

 Medvefélék, bővebb információval:

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

22. Párducok, leopárdok

, , Életkorok:  alsós, felsős, 
Képesség területek:  természetismeret, gondolkodtató, logikai feladat, képalkotás, vizualitás, nyelvi feladat, játék, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, távoktatás, digitális tananyag, 
Tudomány területek:  természettudomány, művészetek, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  digitális oktató anyag, kép, galéria, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: Ézsaiás 34,14; Jeremiás 5,6; 13,23; Habakuk 1,8
  • Intelligenciatípus: Természeti, logikai-matematikai, vizuális-térbeli, verbális-nyelvi, kapcsolati
  • Tevékenység: Természetismeret: állatok sorrendbe állítása futósebesség szerint, macskafélék csoportosítása, Bibliában szereplő macskafélék felismerése; párduc/leopárd ábrázolás és mintázat megfigyelése, leopárdmintás tárgyak tervezése, kifestők, verspárhuzam; páros stratégiai társasjáték: küzdelem a leopárdok és gulya között

 

Macskafélék és társaik (Természeti, logikai-matematikai)

A káldeusokat, a Babiloni birodalom félelmetes harcosait így írja le Habakuk próféta:

 

Lovai gyorsabbak a párducoknál,
és vadabbak a pusztai farkasoknál,
vágtatnak lovasai.

Habakuk 1,8

 

Tudod-e, milyen sebességgel futnak az igében említett állatok és társaik?

Állítsd gyorsasági sorrendbe őket, ahogyan egy képzeletbeli futóversenyen célba érkeznének.

A tankocka elérhető itt: Állati futóverseny

Megoldás, pontos adatokkal:                                                                                                                             Kép: 123RF

  • gepárd: 104-120 km/h
  • antilop: 70-104 km/h
  • oroszlán: 80-90 km/h
  • ló: 72-80 km/h
  • puma: 70-78 km/h
  • párduc: 60 km/h
  • farkas: 43-60 km/h

Források:

 

A Bibliában több ragadozó macskaféle is szerepel. Tudod-e, melyik? Válaszd ki őket a rokonaik közül!

A tankocka elérhető itt: Macskafélék

A Bibliában szerepel:

  • oroszlán – leteríti őket az erdei oroszlán (Jeremiás 5,6)
  • párduc / leopárd – párduc ólálkodik városaik körül (Jeremiás 5,6)
  • vadmacska – ott találkozik a vadmacska a hiénával (Ézsaiás 34,14)

A Bibliában nem szerepel:

Kép: 123RF

 

Párducfoltok, leopárdpettyek (Vizuális-térbeli, természeti, verbális-nyelvi)

 

Már az ókori egyiptomi ábrázolásokon is megjelenik a leopárd vagy más néven párduc.

Lásd itt: Núbiai adók részeként érkező szelíd leopárd vagy gepárd

A párduc foltos teste nyomot hagyott a Bibliában is, saját népét feddi így Jeremiás:

 

Ha majd fehérre változtatja bőrét az etióp,
vagy ha a párduc elrejti foltjait,
akkor tudtok ti is jót tenni,
úgy megtanultátok a rosszat!

Jeremiás 13,23

 

Figyeljétek meg a párduc/leopárd foltjait, pettyeit egy figyelő állaton: Afrikai leopárd

Majd tervezzetek leopárdmintás tárgyakat, pl.:

  • ruhaféléket
  • bútorhuzatot
  • válltáskát, övtáskát
  • tolltartót, telefontartót
  • arcmaszkot
  • tányért, bögrét stb.

Kisebbeknek párduc-leopárd kifestők:

Kép: 123RF

A pettyezéshez jó hangulatot csinál Kovács András Ferenc: Egy pettyes petymeg című verse, ami egy foltjait és pettyeit számlálgató kis petymegről szól (elérhető a címre kattintva).

 

Láttam én egy petymeget:
ott lakott egy hegy megett…

 

A petymeg cibetmacskaféle, a macskafélék távoli rokona, foltjai és pettyei hasonlítanak a pettyes nagymacskák foltjaira és pettyeire.

Kép: 123RF

 

A leopárd és a gulya (Logikai-matematikai, kapcsolati)

Hagyományos ceyloni társasjáték, amit ketten játszanak egy négyzet alakú játéktáblán. A táblára az ábrán látható mintát rajzolják fel, amin 49 metszéspont található. Szabadban a földre is rajzolható a tábla, ahol a metszéspontok kis gödröcskékké mélyíthetők. A mi játéktáblánk sakktábla is lehet, ahol rácspontok helyett a sötét-világos mezőkön kell lépegetni (a 64 mező hasonló játékot eredményez).

A játékban 2 leopárd és 24 szarvasmarha vesz részt, ezeket kis kavicsok (vagy játékkorongok, játékbábuk) jelképezik. Egyik játékos a leopárdokat mozgatja, másik a gulyát. A leopárdok célja, hogy „felfalják” a marhákat. Ez akkor történik meg, ha a leopárd a marhát a táblán átugorja. A gulyás célja, hogy marháival beszorítsa a leopárdokat a sarokba, úgy, hogy moccanni se tudjanak (se lépni, se ugrani).

A játék az első leopárd középre helyezésével kezdődik. Majd egy marha következik, ez bárhova helyezhető. Jön a második leopárd, aztán az újabb marha. A játékosok felváltva következnek, a leopárdok lépnek egyet a következő rácspontra vagy mezőre, a marhákat mindaddig rakosgatja a gulyás, míg az összes állatot el nem helyezte a táblán. A gulya nem mozoghat addig, amíg ez meg nem történik. Ekkor a marhák is elindulhatnak: minden körben egyikük léphet egyet a következő rácspontra vagy mezőre. A marha nem ugorhat, a leopárd pedig akkor, ha mellette egy marha van, azon túl pedig egy üres pont vagy mező. Sorozatugrást is végrehajthat, ha ugrás után újabb marha jön, majd újabb üres mező. Minden átugrott marhát le kell venni a tábláról.

A leopárdok akkor nyernek, ha csak annyi marha marad a táblán, hogy lehetetlen a leopárdokat beszorítaniuk a sarokba. Izgalmas stratégiai játék, ahogy a valóságban is a jó stratégián múlik a vadászsiker vagy a védelem.

Forrás: Lukácsy András: Népek játékai (Móra, Bp., 1964, 99-100. o.)

 

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/

21-3. Oroszlánpróbák

, , Életkorok:  alsós, felsős, 
Képesség területek:  természetismeret, nyelvi feladat, játék, drámajáték, élménypedagógia, ön- és társismeret, kapcsolat, képalkotás, vizualitás, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, 
Tudomány területek:  természettudomány, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, kép, galéria, kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Alapige: 1Mózes 49,9; 1Sámuel 17,34–36; Zsoltárok 104,21; Ézsaiás 11,1–10; Dániel 6; Jelenések 5,5–6
  • Intelligenciatípus: Természeti, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, kapcsolati, egzisztenciális, önismereti, vizuális-térbeli
  • Tevékenység: Oroszlánüvöltés megfigyelése természetfilmen, oroszlánhang utánzása, hangkarakterek alakítása; bibliai tanúságtétel megismerése a pásztor életéről, beszélgetés; bibliai történet megismerése, elmesélése szájról szájra terjedő híradásként; a bibliai oroszlán- és bárányjelkép megismerése, megfigyelése, beszélgetés az igék alapján, állatmaszkok készítése

 

Oroszlánbőgés, pásztorélet (Természeti, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus)

 

Az oroszlánok zsákmányért ordítanak,
Istentől követelve eledelt.

Zsoltárok 104,21

 

Az Oroszlán és kölykei ordítanak című felvételen oroszlánpapa üvölteni tanítja a kicsinyeit (kattints a címre).

Rendezzünk oroszlánordító versenyt: Ki ordít leghangosabban, legfélelmetesebben, legszelídebben? Ordítsunk bátorítóan (a kicsinyeknek). Játékosan. Éhesen. Vérfagyasztóan.

Kép: 123RF

Képzeljük el, hogy a pusztán vagyunk, a nyájunkra vigyázunk, és akkor halljuk az oroszlánüvöltést. Mit tesz ilyenkor a pásztor?

Olvassuk el Dávid tanúságtételét Saul király előtt: 1Sámuel 17,34–36.

Milyennek ismerjük meg ebből a korabeli pásztor életét, mindennapjait? Hogyan, mi módon tudta felvenni a pásztor a harcot az oroszlánnal? (Gondoljunk Góliát ellen bevetett fegyverére, a parittyára is.)

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Sokrétű játékok / Állatok a Bibliában menüpont alatt: https://kateteka.hu/segedanyagok/sokretu-jatekok/