Tevékenység: Vershallgatás, bárányhangjáték, beszélgetés; juhok megfigyelése élőben, állatsimogatás; megfigyelő- és keresőjáték; bibliai példázat megtekintése animációs filmen, beszélgetés; kollázs- és bábkészítés, képalkotás, báb- és megfigyelőjáték
Kicsi kajla bárány (Verbális-nyelvi, természeti)
Tavasszal nemcsak virágok jelennek meg a földön és madarak énekelnek, hanem csibék kelnek ki a tojásból, bárányok, gidák születnek. A tavasz a juhok ellésének is az ideje.
Egy kisbárány születését, pontosabban a születése utáni időt „örökíti meg” Kányádi Sándor Kicsi kajla bárány című verse (elérhető a címre kattintva), amit olvassunk fel a gyerekeknek a következő játékkal: Ha a birka szót hallják, bégessenek „felnőtt” birkahangon (mélyebben, erősebben). Ha a bárány, bari szót hallják, bégessenek „gyerek” birkahangon (magasabban, gyengébben).
Bibliai történet: Zsoltárok 23,1–4; János 10,4.11–13
Intelligenciatípus: Zenei-ritmikus, testi-mozgásos, kapcsolati, verbális-nyelvi, természeti
Tevékenység: Énektanulás, éneklés vonulással; felelgető mondóka párbeszédjátékkal, beszélgetés; vershallgatás, daltanulás, párbeszédjáték; bárány-farkas fogójátékok párbeszéddel, mondókával és mondóka nélkül
Jó pásztor Ő (Zenei-ritmikus, testi-mozgásos, kapcsolati)
Énekeljük a gyerekekkel az alábbi pásztoros éneket. Tanuljuk meg felelgető énekléssel, majd kipróbálhatjuk zenei aláfestéssel is, amiben segít az Adj Zengő Éneket!Keresztyén ifjúsági énekeskönyv videója (elérhető a könyvcímre kattintva).
Az Úr a pásztorom, jó pásztor Ő.
Nyájával arra jár, amerre várva vár
A forrás hűs vize, a zöld mező.
Ha Ő a pásztorom, semmi sem árt. Törődik énvelem, vigyáz rám szüntelen, Követem lábnyomát mindenen át.
Kép: 123RF
Ha már jól megy az ének, játsszunk vele vonulós játékot: kézen fogva, a pedagógus vezetésével vonuljon a nyáj egymás után lépdelve, székek, asztalok között kanyarogva a teremben. A leghátsó gyerek szabad kezébe adhatunk egy csengőt vagy kolompot, amivel csilingelve jelzi, merre vonul a nyáj.
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.
https://kateteka.hu/wp-content/uploads/2023/03/09-1_pasztor-nyaj_web.jpg531800Miklya Zsolthttps://kateteka.hu/wp-content/uploads/2015/04/kateteka_logo.pngMiklya Zsolt2023-03-28 04:38:192024-11-07 10:40:0109-1. Az Úr a pásztorom
Emlékeztek a kapernaumi századosra? Ő volt az a parancsnok, aki Kapernaum városában egy század római katonával állomásozott, hogy fenntartsa a rendet. Amikor megbetegedett a szolgája, akkor pedig Jézushoz fordult, mert felismerte, hogy Isten hatalmával tud gyógyítani. Ilyesmire csak az szánja rá magát, aki bízik Istenben. A kapernaumi százados, római létére ilyen ember volt. Ő úgy tartotta fenn a rendet, hogy zsinagógát építtetett a zsidó lakosság részére (vö. Lk 7,3–5). Így már a kapernaumi gyülekezetnek is volt háza, ahol összegyűlhettek imádkozni, igét olvasni, Istent dicsérni. A gyerekek (fiúk) pedig járhattak oda tanulni, hogy ők is olvasni tudják a Bibliát, mire nagyok lesznek.
A gyülekezet vezetőit elöljáróknak nevezték, ők vezették az istentiszteletet, tanítottak az iskolában, intézték a gyülekezet ügyes-bajos dolgait.
Mi is építsünk egy „zsinagógát” a csoportszobában/teremben, amiben mindenki elfér. Elöl lehet egy asztal, amire elhelyezünk egy gyertyatartót és egy Bibliát, két oldalt és szemben pedig befelé fordított székek jelölhetik a zsinagóga falait (együtt egy téglalapot rajzoljon ki a térszerkezet). Miután elkészült, helyezkedjünk el a székeken: egyik oldalon a lányok, másik oldalon a fiúk. (Elmondhatjuk, hogy eredetileg a zsinagógákban a nép állt, csak a vének – a gyülekezet vezetői – ültek, és az asszonyoknak külön helye volt a karzaton.)
Gyújtsuk meg a gyertyát, nyissuk ki Bibliát, és meséljük el Jairus és leánya történetét.
A kapernaumi zsinagóga vezetője, fő elöljárója egy Jairus nevű férfi volt. Mindenki ismerte és tisztelte őt, mert igazán szerette Istent, és gondját viselte a gyülekezetnek, szeretetben élt családjával, embertársaival. Igen ám, de a betegség nem válogat, és sokszor azt éri utol, aki a legkedvesebb. Egy napon megbetegedett Jairus kislánya. Hiába hívták a város orvosait, akik értettek ugyan a gyógyfüvekhez, orvosságokhoz, de most azok sem tudtak segíteni. Imádkoztak teljes szívvel, de az ima is kevés volt. Vagy mégis az ima segített? Sokat hallottak már Jézusról, és most fülükbe jutott a hír, hogy megint Kapernaumba érkezik. Márpedig amerre Jézus jár, ott csodák történnek, gyógyulások. A római százados beteg szolgáját is meggyógyította a puszta szavával. Jairus bizonyos volt benne, hogy ilyen csodára csak Isten képes. Jézus csak az Ő erejével gyógyíthat, biztos, hogy Isten küldötte ő.
Jairus döntött. Nem törődik vele, mit szólnak hozzá mások. A gyülekezet szigorú elöljárói. Az ő kislánya most beteg, és egyedül Isten, vagyis Isten erejével Jézus gyógyíthatja meg.
Jairus nem sokat tétovázott, útnak indult, hogy még elérje Jézust a kikötőben.
Folytassuk a történetet a Márk 5,21–24.35–43 alapján. A vérfolyásos asszony esetét nem kell említeni, elég annyit mondani, hogy nagy tömeg követte őket Jairus házához. A halál tényét sem kell befejezettnek tekinteni, mint a Jairus házát „megszálló” gyászolók. Ma is hallunk újraélesztésről, ami a halál pereméről hozza vissza a beteget az élők közé. Ha a gyerekek azzal állnak hozzá a betegséghez, hogy mindent el kell követni a gyógyulás érdekében, mert Istennek semmi sem lehetetlen, pozitív képet építünk, és tettre késszé neveljük őket.
Beszélgessünk az alábbi (vagy hasonló) kérdések segítségével:
Mit tett Jairus, amikor beteg lett a kislánya? Miért fordult Jézushoz? Hogyan fogadta a kérést Jézus?
Sokan a bajt látták erősebbnek. Milyen hírt kapott Jairus? Mi volt erre Jézus válasza?
Jairus házánál mivel találkoztak? Miért volt akkora sírás-jajgatás?
Mit mondott a síróknak, és mit tett Jézus? Hogyan gyógyította meg a leánykát?
A jó orvos gyógyulás után sem hagyja magára a beteget. Mit mondott Jézus, hogyan gondoskodott a leányról, miután felkelt az ágyról?
Mi kihez fordulhatunk, ha súlyosan megbetegszik valaki a családból? Mit kell ilyenkor tenni? Mit tehetnek a gyerekek, ha egyedül vannak a beteggel, és hirtelen jön a rosszullét? Beszéljünk a segélyhívás lehetőségéről, elérhetőségeiről, hogy mit kell tennie, mondania ilyenkor a gyerekeknek. Gyakorlatban is kipróbálhatjuk egy-egy „telefonbeszélgetés” erejéig.
Ideje van a sírásnak, és ideje a nevetésnek. Ideje van a gyásznak, de ideje a gyógyításnak is. (Vö. Préd 3,3–4)
Adjunk körbe egy tál papírzsebkendőt, mindenki vegyen egyet.
Vegyük két tenyerünkbe kinyitva a zsebkendőt. Temessük bele az arcunkat, mintha sírnánk, és nem szeretnénk, hogy azt bárki megláthassa. Képzeljen el mindenki egy helyzetet, amikor sírt, mert valami bánat érte. Próbáljuk felidézni a sírás okát. Ha kibuggyan egy-két könnycsepp, nem baj, hiszen ott a zsebkendő.
Ha valaki szeretne mesélni a gyerekek közül egy emlékezetes sírásáról, adjunk rá lehetőséget. Milyen bánat érte, miért fakadt sírva?
Előkerülhet a halál problémája is, egy szeretett személy elvesztése. Nem a gyerekek megríkatása a célunk, de a beszélgetés, a probléma kibeszélése is gyógyító hatású lehet.
Végül mindenki gyűrje össze a zsebkendőjét, és formázzon belőle kicsi golyócskát, amit beledobhat a tálba. Ezek most már nem bánat-, hanem örömpirulák.
Kép: 123RF
Vajon hogy folytatódott a történet? Mi lett a lánykával? Képzeljük el a gyógyulás napjait, ahogyan visszatér Jairus házába az öröm. El is játszhatnak a gyerekek néhány élethelyzetet.
Vagy kipróbálhatnak néhány játékot, például célba dobás a tálba a zsebkendőgolyókkal egy-két lépés távolságról, növelve a távolságot.
Színezhetünk, készíthetünk makettet vagy egyéni rajzot is a leánykáról, már gyógyult állapotban.
Hallgassuk meg Miklya Zsolt Láz című verséből készült dalt a Paulik Családi Zenekar Dúdoló című CD-jéről, vagy olvassuk fel a gyerekeknek a verset, és beszélgessünk.
Miklya Zsolt: Láz
Beteg vagyok,
lázam van,
zörömbölnek
házamban.
Megnyugodok,
elcsitulok,
elpihenek
ágyamban.
Mit gondoltok, ki mondja a versben, hogy beteg vagyok, lázam van…? Kislány lehet, vagy kisfiú? A betegségnek mindegy, hogy fiút vagy lányt támad meg.
Milyen ez a betegség a versben? Milyen az, ha valaki lázas?
Mit jelent az, hogy zörömbölnek házamban? Milyen szavak jutnak eszetekbe a zörömböl szóról? (dörömböl, zörög)
Mit jelent a versben a ház? (A gyerek testéről, illetve mellkasáról van szó. A teste forró, tüdeje pedig ziháló, zörgő hangot ad, pl. tüdőgyulladáskor.)
Mitől nyugszik meg a beteg gyerek?
Kép: 123RF
Mérjük meg a gyerekek testhőmérsékletét. Elmondhatjuk, hogy mennyi a normális testhőmérséklet, mikortól nevezzük hőemelkedésnek, mikortól láznak.
A gyerekeket sorba állíthatjuk aszerint, kinek mennyi a testhőmérséklete (azonos értékűeket egymás mellé). Melyik testhőmérsékletből van legtöbb a csoportban?
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.
https://kateteka.hu/wp-content/uploads/2023/03/08-5_lazam-van_web.jpg559915Miklya Zsolthttps://kateteka.hu/wp-content/uploads/2015/04/kateteka_logo.pngMiklya Zsolt2023-03-20 16:48:252024-11-07 09:47:3008-5. Beteg vagyok…
János Peti táncol (Zenei-ritmikus, testi-mozgásos, verbális-nyelvi, önismereti)
Nézzük meg a János Peti táncolcímű gyermekdal animációval kísért felvételét (elérhető a címre kattintva, szöveg a videó alatt), és mozogjunk együtt a figurával. Előtte bemutathatjuk a mozgásokat, így mire János Peti táncolni kezd, a gyerekek már tudni fogják, mit kell tenniük.
A francia gyermekdal bővebb változatát is megtaláljuk Bertóti Johanna előadásában és fordításában Jancsika táncol címmel, mozgással kísérve (elérhető a címre kattintva). Ez a változat hosszabb, több mozgásformát tartalmaz, de jól mozgó, figyelmes gyerekcsoporttal élvezetesebb is lehet.
Dalszöveg forrása: Sziromszárnyak. Irodalmi szöveggyűjtemény (Kálvin, Bp, 2022, 10. o.)
Képzeljük el, hogy János Peti (illetve Jancsika) nem táncol, mert beteg lett. Játsszuk el a beteg állapotot is lankadt, bágyadt mozdulatokkal:
János Peti nem táncol
A karja nem táncol
A keze nem táncol
Az ujja nem táncol
A lába nem táncol
A talpa nem táncol
A feje sem táncol
Ha egy fiú megbetegedett, régen a felnőttek ezzel vigasztalták: Elmúlik, mire katona leszel.
Ma is mondjuk, ha kisebb sérülés, betegség éri a gyereket: katonadolog.
Mert a katonáknak – mint manapság a sportolóknak – tűrni kell a testi fájdalmat és szenvedést. Minden sportban van egy tűréshatár, egy „holtpont”, amit el kell érni, és túl kell rajta lépni.
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.
Tevékenység: Gyógyító mondókák mozgással kísérve; vers- és dalhallgatás, mímes-mozgásos és szerepjáték, beszélgetés; gyarapító fogójáték, fertőző betegségek analógiája; mondókázás, hangutánzás több szólamban
Viharhoz hasonlítanak az olyan, életünket megrázó váratlan próbatételek is, mint a betegség. A testi-lelki egészségünket érő támadás a gyerekeket éppúgy elérheti, mint a felnőtteket. Nincs olyan gyerek, akinek ne lennének valamilyen betegségről tapasztalatai. Ezek feldolgozása, illetve megelőzése is célja a Viharkuckó témafelvetésének.
Vannak mondókáink félelem ellen? Hát persze. Elűzik a félelmet, szorongást, miközben nevetést csalnak a szánkra. Próbáljuk ki egy szeles mondókával:
Fújja szél a fákat,
letöri az ágat,
reccs!
Kísérhetjük mozgással: az első két sornál felemelt kézzel jobbra-balra dőlünk a szélfútta fákat utánozva, az utolsó szónál nagyot csapunk a térdünkre.
Vannak mondókáink betegség ellen is? Persze. Ezek is úgy gyógyítanak, hogy elűzik a félelmet, a nyomasztó betegségtudatot, és mosolyra késztetnek. Hiszen már a Biblia is így „mondókázik”:
Az örvendező szív megszépíti az arcot,
a bánatos szív pedig összetöri a lelket.
A csüggedőnek mindig rossz napja van,
a jókedvűnek pedig mindig ünnepe.
Példabeszédek 15,13.15
Népi gyermekmondókáink közül próbáljunk ki néhányat, sikerül-e velük bánatot, csüggedést, rossz kedvet űzni:
Bíj-báj, macskamáj, ha meggyógyul, majd nem fáj.
Gyógyuljál, seb, gyógyuljál,
fájdalmat ne okozzál.
Steril vatta, steril géz,
jódtinktúra, hová mész?
Láttam egy kis gyereket,
ki az utcán elesett,
bekötöm a sebeket.
Mozgással kísérve: Az első két mondókánál simogassuk a fájó testrészt magunkon, vagy párban állva a társunkon, mintha mi lennénk a gyógyítók.
A harmadik mondóka párbeszédes része után mozdulatokkal játsszuk el, ahogy társunkon bekötözzük a sebeket.
steril = tiszta, nem fertőz jódtinktúra = jód alkoholos oldata, fertőtlenítésre használják
A gyógyításhoz hozzátartozik a betegség megelőzése, az egészséges életmód is. Íme, két ökotudatos mondóka:
Friss levegőt a szobába,
friss levegőt eleget,
nyiss ablakot nyáron, télen,
ne féltsed a meleget.
Vitamin a hasamba,
betegség a pokolba.
Az utóbbi két mondókához hozzátartozik az ablaknyitás és a tízórai, uzsi gyümölcs- és zöldségfalatkái.
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.
https://kateteka.hu/wp-content/uploads/2023/03/08-3_orrvos_web.jpg689666Miklya Zsolthttps://kateteka.hu/wp-content/uploads/2015/04/kateteka_logo.pngMiklya Zsolt2023-03-13 17:07:532024-11-06 16:24:4408-3. Betegség idején
Tevékenység: Szókincsbővítő és memorizáló játék; versolvasás, beszélgetés, tengerélmény mesélése, képi ábrázolása; hullám- és hajókép ujjfestéssel, kollázzsal; hajómodellek készítése, úszáspróbák
Kit és mit visz a kishajó? (Verbális-nyelvi, logikai-matematikai)
A játék célja a kreatív, képzeletmozgató szókincsbővítés, amikor egy témához és/vagy az ábécé egy hangjához/betűjéhez kapcsolódva gyűjtünk szavakat. Lehet csak olyasmit gyűjteni, amit valóban szállíthat egy hajó. Ilyenkor szóba jöhetnek tárgyak, növények, állatok, személyek. De lehet ez egy képzeletbeli mesehajó is, ami fantázialényeket és képzelt vagy gondolt dolgokat, szavakat szállít. Így a rakomány „beállítása” és maga a szállítmány elég változatos lehet. Pl.:
A játékkör addig tarthat, amíg valaki folytatni tudja a felsorolást.
Nehezített játékfokozat a memóriaváltozat, amit kisebb csoportban érdemes játszani: A soron következő játékosnak meg kell ismételni a már elhangzott szavakat, és bővíteni a sort egy újjal. Így az emlékezet is erősen próbára van téve.
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.
https://kateteka.hu/wp-content/uploads/2023/03/08-2_papirhajok_web.jpg614865Miklya Zsolthttps://kateteka.hu/wp-content/uploads/2015/04/kateteka_logo.pngMiklya Zsolt2023-03-07 05:57:092024-11-06 16:11:0508-2. Hajósok, hajók és tenger
We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.
Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
Essential Website Cookies
These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
Other external services
We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.
Google Webfont Settings:
Google Map Settings:
Google reCaptcha Settings:
Vimeo and Youtube video embeds:
Privacy Policy
You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.