09-2. Ínséges időkben
Életkorok: felsős,Képesség területek: természetismeret, ön- és társismeret, kapcsolat, nyelvi feladat, játék, ének, zene, ritmus, drámajáték, élménypedagógia, mozgásos játék,
Szervezési formák: hittanóra,
Tudomány területek: kortörténet, háttéranyag, művészetek, módszertani segédanyag,
Multimédia: kép, galéria, online szöveg,
- Bibliai történet: 1Mózes (41,47–49.53–57) 42–45 (46–47); Példabeszédek 15,17; Ezékiel 4,9
- Intelligenciatípus: Természeti, egzisztenciális, verbális-nyelvi, zenei-ritmikus, kapcsolati, testi-mozgásos
- Tevékenység: A gabonatárolás szerepe, ókori gabonatárolók megfigyelése; hangutánzó játék mondókákkal: „ínséges” haranghangok; mai élethelyzetek dramatizálása, beszélgetés ínséges időkről, ínségreceptek gyűjtése; „nagyon testvérek”: a testvérboldogság „receptje”
Magtárak (Természeti, egzisztenciális)
Az ókori Egyiptom a korszak egyik legfejlettebb mezőgazdaságával rendelkezett, amihez a gabonatárolás rendszere is hozzátartozott. A nagyobb magtárak templomokhoz és palotákhoz kapcsolódtak, a kisebbeket szétszórtan helyezték el a városokban. Két alapvető típusuk volt:
A kör alapú magtárak alakja méhkaptárhoz hasonlított, ezeket gyakran csoportosan építették (5-6 db), és fallal vették körül. Egyenként kb. 5 méter magasak, 2-3 méter átmérőjűek voltak. A gabonát a magtár tetején lévő ajtón keresztül szórták be, és az aljához közeli ajtón keresztül jutottak hozzá.
- A négyzet- vagy téglalap alapú magtárak hasonló elvek alapján épültek, oldalfalaik rézsútosan álltak, tetejük lapos volt.
Figyeljük meg egyiptomi gabonatárolók ábrázolását, régészeti maradványait és sírleletekben fellelt modelljeit, valamint egy izraeli gabonatároló maradványait a Gabonatárolók az ókori Egyiptomban és Izraelben című tankockán (elérhető a címre kattintva).
Források:
- Méhkas alakú thébai magtárak
- Gabonatároló az egyiptomi Kom Ombo városában (Kr.e. 22-21. század)
- 3500 éves gabonatárolók az egyiptomi Edfu városában
- Magtármodell (belső kép) az ókori Egyiptomból (Kr. e. 20. század) A magtár belső tere két fő részre oszlik: a magtárra, ahol a gabonát tárolták, és egy könyvelőhelyiségre, ahol a gabonakészletet pontosan mérték és számon tartották.
- Magtármodell (külső kép) az ókori Egyiptomból (Kr. e. 20. század)
- Gabonatároló az izraeli Megiddóban (Kr. e. 8. század). A kövekkel bélelt tároló, melynek aljára lépcső vezet, 7 méter mély, 11 méter átmérőjű, teljes tárolótárfogata 450 köbméter.
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Gyerekszemmel / Ősatyák és gyermekek menüpont alatt.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!