03-2. Mirtusz és lánykérés

, Életkorok:  alsós, felsős, 
Képesség területek:  természetismeret, ön- és társismeret, kapcsolat, nyelvi feladat, játék, képalkotás, vizualitás, ének, zene, ritmus, mozgásos játék, 
Szervezési formák:  hittanóra, csendesnap, 
Tudomány területek:  kortörténet, háttéranyag, módszertani segédanyag, 
Multimédia:  kép, galéria, kézműves oldal, 
  • Bibliai történet: Ézsaiás 41,19; 55,13; Nehémiás 8,15; Eszter 2,7; Máté 11,17; János 2,1
  • Intelligenciatípus: Természeti, kapcsolati, verbális-nyelvi, vizuális-térbeli, zenei-ritmikus, testi-mozgásos, önismereti
  • Tevékenység: Kis kultúrtörténet: a mirtusz szerepe és jelentése, papírvirág- és koszorúkészítés; énekes, mozgásos lánykérő játék; párválasztó játék

 

Mirtuszkoszorú (Természeti, kapcsolati, verbális-nyelvi, vizuális-térbeli)

A mirtusz Dél-Európában és Kis-Ázsiában őshonos, örökzöld, dús lombú, illatos cserje, amely 3-5 méter magasra is megnő. Fehér virágain a kerekded szirmok közepén hosszú porzószálak díszlenek.

Kép forrása

A görög-római mitológiában a mirtusz Aphrodité, illetve Vénusz szent fája, a szerelem, a hűség és a termékenység jelképe volt. Ezért lett a menyasszonyi koszorúk, kitűzők dísze. Az egyiptomi nők is virágzó mirtuszágakat tűztek a hajukba, ruhájukra.

Feltételezhető, hogy a bibliai kor héber szokásai között is szerepelt a mirtuszkoszorú. A Biblia több helyen említi a mirtuszt, mint olyan növényt, ami a föld gazdag pompáját, termékenységét érzékelteti (Ézsaiás 41,19; 55,13), ezért is szerepelhet a sátoros ünnep lombos ágai között (Nehémiás 8,15). És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Eszter királynő héber neve Hadasszá, ami azt jelenti: mirtusz (Eszter 2,7).

A mirtusz tehát menyasszonyi-királynői pompát sugárzó virág, a növény leveles-virágos ágaiból ékes koszorút lehetett fonni. A menyasszonyi mirtuszkoszorú a hagyományos magyar paraszti kultúrában is általános volt, ami készülhetett növényi részekből és gyöngyből, drótból, papírból vagy textilből is.

A képen somogyi mirtuszkoszorút látunk
forrás

 

Készítsünk mirtuszkoszorút papírvirágokból, amiben segít Molnár Réka Papírvirágok készítése című könyve (elérhető a címre kattintva).

A könyv elején általános tudnivalók, anyagok, eszközök szerepelnek, amelyek közül a színes krepp- vagy selyempapír, olló, papírragasztó, drót és drótvágó a legfontosabb. Mirtusz a virágmodellek között nem szerepel, de virága nagyon hasonlít a díszalma virágához, ezért a díszalma papírvirágot készítsük el, fehér szirmokkal, sárga porzószálakkal, de bordó helyett zöld szárral és csészelevelekkel, a kínai nárcisz mintájára.

Minden gyerek készítsen egy-két mirtuszvirágot arasznyi szárral, amelyeket végül fonjunk össze koszorúvá. Vigyázzunk, hogy a szárak végén kilógó drót ne maradjon, nehogy felsértse a homlokot, ha a koszorút fejre tesszük. Ezt megelőzendő a koszorú fonatát a virágok között még zöld (vagy arany) papírcsíkkal betekerhetjük.

Már csak ki kell próbálni, kinek a fejére illik legjobban a mirtuszkoszorú? Ki az, aki nagyon szép menyasszony lenne benne?

Menyasszonyi csokrot is készíthetünk a gyerekekkel papírvirágokból, amihez másféle virágformák is felhasználhatók.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

 

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Gyerekszemmel / Gyerekek a Bibliában – újszövetségi történetek menüpont alatt.

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .