09-6. Izgők-mozgók a fűben

,
Életkorok:  óvodás, alsós, 
Képesség területek:  mozgásos játék, ön- és társismeret, kapcsolat, ének, zene, ritmus, nyelvi feladat, játék, barkácsolás, kézművesség, képalkotás, vizualitás, természetismeret, 
Szervezési formák:  óvodai foglalkozás, csendesnap, 
Tudomány területek:  módszertani segédanyag, 
Multimédia:  film, kézműves oldal, 

Képforrás: 123RF

  • Bibliai történet: 1Mózes 30,32; 2Mózes 12,5; Zsoltárok 23,1–4; 96,11–13; Máté 23,37
  • Intelligenciatípus: Testi-mozgásos, természeti, kapcsolati, zenei-ritmikus, verbális-nyelvi, vizuális-térbeli
  • Tevékenység: Énekes-mozgásos játékok húsvéti állatszereplőkkel; képalkotás papírapplikációval; feltámadáskert készítése csoportmunkában; farkinca-fogó

 

Izgő-mozgó állatok (Testi-mozgásos, természeti, kapcsolati, zenei-ritmikus, verbális-nyelvi)

Játsszunk el a gyerekekkel egyet-egyet a „húsvéti” állatok énekes-mozgásos játékai közül (most már teljes nagycsoport-kötelékben):

 

Benn a bárány, kinn a farkas

A gyerekek kézfogással körbe állnak. A körön belül áll a bárány, kívül a farkas. A körben állók énekelnek, „Szabad vásár”-ra magasba emelt karokkal kaput nyitnak, a farkas pedig kergeti a bárányt. „Hízik a bárány”-nál lecsukják, „Szabad vásár”-nál újra felnyitják a kaput. Ha a farkas és a bárány különreked, várni kell, míg ismét kaput nyitnak. Ha együtt kerülnek a körön kívülre vagy a körön belül, a farkas megfoghatja a bárányt. (Forrás kottával együtt elérhető a címre kattintva.)

Benn a bárány, kinn a farkas.
Hízik a bárány, szárad a farkas.
Szabad vásár mindennek,
gazdagnak és szegénynek.

 

Kecske van a kiskertbe

Kijelölünk maguk közül egy „gazdát” és egy „kecskét”. A többiek alkotják a sövényt: kézfogással körbe állnak. A kör közepén van a kecske, a körön kívül a gazda. A kör forogni kezd, és közben énekelnek:

Kecske van a kiskertbe,
a káposztát megette.
Vigyázz kecske, ugorj ki,
jön a gazda megfogni.

Mikor az éneket befejezik, a kör megáll. A gazda és a kecske között a következő párbeszéd hangzik:

Gazda: Kecske-kecske mit csinálsz?
Kecske: Szőlőt ennék, ha volna!
Gazda: Kapáltad?
Kecske: Most is kapálom. (Sarkával rúgja a földet.)
Gazda: Hát én bemegyek!
Kecske: Én meg kimegyek!

A párbeszéd után a gazda a „sövény” alatt átbújva próbál bejutni a kertbe, hogy elfogja a kecskét. A körben állók a kezüket szorosabbra fogják előtte. Ha a gazda mégis átbújik, gyorsan kiengedik a kecskét. Ha a gazda elég ügyes, és megfogja a kecskét, szerepet cserélnek. A harmadik körben pedig új szereplőket választanak. (Kottával elérhető a címre kattintva)

 

Héja és a tyúk (meg a csibék)

Kijelölünk egy „héját” és egy „tyúkot”, a többi játékos mind „csibe”. A csibék a tyúk háta mögött felsorakoznak, egymás derekát fogva, a héja pedig a tyúkkal szemben a földet kapargatja. A tyúk megszólítja:

– Mit ásol, te héja?
– Kutat.
– Minek az a kút, héja?
– Víznek.
– Minek az a víz, héja?
– Tyúkot főzni.
– Honnan veszel tyúkot?
– A tiéidből.
– Próbáld meg, ha tudod!

Erre a héja megtámadja a csibéket, de csak a sor végén állót foghatja meg. A sorban állók mindig úgy fordulnak, hogy a tyúk kerüljön szembe a héjával, a sor végén álló csibe pedig minél messzebb kerüljön tőle. Ha a héjának sikerül megfognia, beállhat a tyúk háta mögé csibének, az elfogott csibe pedig héja lesz. (Forrás elérhető a címre kattintva.)

 

Nyuszi ül a fűben

A gyerekek kézfogással körbe állnak. Egyikük a kör közepén leguggol, arcát eltakarja, ő az alvó nyuszi. A többiek körbe járva énekelnek.

Nyuszi ül a fűben,
ülve szundikálva,
nyuszi talán beteg vagy,
hogy már nem is ugorhatsz?
Nyuszi hopp, nyuszi hopp,
máris egyet megfogott.

Kép: 123RF

Mikor az ének befejeződik, a nyuszi felugrik, és elkap valakit a körben állók közül. A következő játékkörben ő lesz a nyuszi.

 

A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!

A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Kuckóév menüpont alatt.

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .