3-1. Ez ám a próba!
Képesség területek: nyelvi feladat, játék, mozgásos játék, kirándulás, sport, ön- és társismeret, kapcsolat,
Szervezési formák: tábor, csendesnap,
Tudomány területek: kortörténet, háttéranyag, módszertani segédanyag,
Multimédia: film, online játékok,
Képforrás: 123RF
- Bibliai történet: Zsoltárok 18,30.33–35.37
- Intelligenciatípus: Verbális-nyelvi, egzisztenciális, testi-mozgásos, önismereti, kapcsolati
- Tevékenység: Olimpiai kisokos: ötpróba, öttusa az olümpián és az olimpián, a harckészség forrása Dávid énekében; összetett mozgáspróbák, mozgásos játékok
Ötpróba, öttusa (Verbális-nyelvi, egzisztenciális)
Kr. e. 708-ban, a 18. olümpiai játékok programjába beiktatták a pentatlont, ami ötpróbát vagy öttusát jelent, mert öt különböző versenyszámban kellett a versenyzőknek összemérni a képességeiket, úgymint a stadionfutás, távolugrás, diszkoszvetés, gerelyhajítás és birkózás.
A versenyek során így a gyorsaság, ügyesség, rugalmasság, helyzetfelismerés, erő egyaránt szerepet kapott, tehát egy összetett versenyformáról van szó. Az életben sem különülnek el ezek a képességek, s egy harcedzett katonának bizony mindezekre együtt van szüksége ahhoz, hogy nehéz helyzetekben vitézként helytálljon.
A pentatlon adta a mintát az öttusa sportág megalkotásához, amiben szintén a harci, katonai küzdelem volt az irányadó. Annyira, hogy egy harci „mesét” is kitaláltak hozzá: „Egy katonai futár fontos küldetést kap: egy levelet kell eljuttatnia a folyó túloldalán elhelyezkedő szövetségeseknek. Lovon indul útnak, de az ellenség felfedezi, ezért karddal majd pisztollyal kell utat vágnia a harcmezőn. Lovát az ellenség kilövi, ezért úszva kel át a folyón, végül futva juttatja el az üzenetet a címzettnek.”
A katonás sportág elemei így a lovaglás, úszás, vívás, céllövészet és futás lettek, később a lövészetet és futást összevonták, és nemsokára a lovaglástól is búcsút veszünk. A párizsi olimpián szerepel utoljára az öttusában a lovaglás.
Dávid győzelmi énekében így mutatja be ezt az összetett (komplex) harckészséget, aminek a forrása – a képességfejlesztő gyakorlatok mellett – maga az Úr:
Veled a rablóknak is nekirontok;
ha Isten segít, a kőfalon is átugrom.
[…] Isten ruház föl engem erővel,
ő teszi tökéletessé utamat.
Lábamat a szarvaséhoz hasonlóvá teszi,
magaslatokra állít engem.
Ő tanítja kezemet a harcra,
karjaim ércíjat feszítenek.
[…] Biztossá teszed lépteimet,
és nem inognak bokáim.
Zsoltárok 18,30.33–35.37
A további tartalmak, és a hozzájuk tartozó dokumentum letöltése már csak előfizetőink részére érhető el! Előfizetéshez kattintson ide!
A sorozat további részeit megtalálod a Segédanyagok / Vakáció/ Az olimpia lángja menüpont alatt.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!