Ezek az Úr ünnepei
3Móz 23,4
Ma ünnep van. Munkaszüneti nap. Nem is olyan régen úgy mondták: a munka ünnepe. Ma nincs tanítás az iskolákban, nem kell bemenni a munkahelyre, így jobban átérezhetjük: mit is jelent az ünnep. Nagy kérdés, vajon hányan töltik ma is munkával a munka ünnepét? Munkával ünnepelünk – volt gyakori jelszó a 80-as években.
Mit jelent nekünk ez a szó: ünnep? Megkülönböztetjük a hétköznapoktól? A naptárban is piros színnel van jelölve. Vajon bennünk is színesek az ünnepnapok? Ha eseményekre kell emlékeznünk, vagy ha visszagondolunk korábbi iskoláinkra, sok száz szürke, egyforma napot töltöttünk el, melyek közül a legtöbbet elfelejtettük, de az ünnepekre emlékezünk.
Ebben a hónapban a negyedik parancsolat kapcsán az ünnepekről lesz szó. Sokféle ünnepünk van. Vannak, amelyek személyesek, szűk körre tartoznak, családi jellegűek. Vannak, amelyekben nemzeti hovatartozásunk a hangsúlyos, ezek a nemzeti ünnepeink. S vannak egyházi ünnepek, melyek az üdvtörténet nagyobb eseményeihez, vagy az Egyház történéseihez kapcsolódnak. Szinte minden ünnepünk bibliai eredetű. Hiszen Istennek gondja volt már a teremtésnél is az ünnepekre. Ezt olvassuk az 1Móz 1,14-ben: „Azután ezt mondta Isten: Legyenek világító testek az égbolton, hogy elválasszák a nappalt az éjszakától, és meghatározó jelei legyenek az ünnepeknek, a napoknak és az esztendőknek.”
Istennek már a világ tervezésénél gondja volt az ünnepekre, vajon mi is kellően figyelünk rájuk?
A hétköznapok jönnek-mennek, de századok se mozdulnak az ünnepek állócsillaga alatt.
Pilinszky János
© Fodorné Ablonczy Margit – Bölcsföldi András: Maradjanak szívedben, Parakletos Könyvesház, 2024
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!